Jackiewicz i Szałamacha przekazali nagrody organizacjom społecznym

Jackiewicz i Szałamacha pełnili funkcje ministrów w rządzie Szydło (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka/Tomasz Gzell)

Były minister finansów Paweł Szałamacha i były minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz poinformowali, że przekazali środki pochodzące z nagród za ich pracę w rządzie Beaty Szydło organizacjom społecznym.

Ratusz wydał ponad 2,7 mln zł na nagrody dla urzędników od reprywatyzacji

Hanna Gronkiewicz-Waltz między 2007 a 2013 r. wydała na nagrody dla urzędników zajmujących się reprywatyzacją 2 732 265 zł. – Byli nagradzani za...

zobacz więcej

Wicemarszałek Sejmu i rzeczniczka PiS Beata Mazurek, pytana przez dziennikarzy w Sejmie, czy wszyscy ministrowie i wiceministrowie, którzy pełnili funkcje w rządzie Szydło, oddali swoje nagrody, oświadczyła, że uczyniły to wszystkie osoby, „które są czynnymi politykami, które są w parlamencie, które były zobligowane, żeby przekazać te pieniądze”. Wyjątkiem – według niej – miały być trzy osoby, które już w polityce nie są: b. minister cyfryzacji Anna Streżyńska, b. minister finansów Paweł Szałamacha oraz b. minister skarbu Dawid Jackiewicz.

Do słów tych odniósł się na Twitterze Jackiewicz, informując, że w czwartek wieczorem przelał 5600 zł pochodzących z nagród otrzymanych w 2016 r., kiedy sprawował funkcję szefa MSP, na konto Fundacji Dzieciom „Zdążyć z pomocą”.

Oświadczenie o przekazaniu środków z nagród – w kwocie 5574 zł – opublikował na Facebooku także b. minister finansów. Pieniądze te – jak dodał – trafiły do Domu Samotnej Matki i Okna Życia Archidiecezji Krakowskiej.

Szałamacha zwrócił jednocześnie uwagę, że w czasie, gdy kierował resortem finansów, udało się m.in. stworzyć budżet „zabezpieczający 17 mld zł na program prorodzinny 500+ już w pierwszym roku rządów” oraz doprowadzić do uszczelnienia systemu podatkowego poprzez przyjęcie szeregu przepisów (m.in. pakietu paliwowego, nowelizacji ustawy o VAT, nowelizacji ustawy o grach hazardowych oraz klauzuli obejścia prawa podatkowego), stworzenie Krajowej Administracji Skarbowej oraz za sprawą nowych instrumentów informatycznych.

Urzędnicy, którzy wydawali decyzje ws. zwrotu kamienic, byli sowicie nagradzani

Prokuratura i komisja reprywatyzacyjna udowodniła, że urzędnicy warszawscy za naruszeniem prawa wydawali decyzje zwrotowe kamienic. Okazuje się, że...

zobacz więcej

„W najnowszej historii finansów publicznych rzadko można wskazać podobne sukcesy” – podkreślił b. minister, wskazując jednocześnie, że wymienione przez niego projekty „opracowano lub przyjęto w 2016 r., przyniosły pierwsze efekty już w tym roku, a pełen w 2017 r., kiedy dochody z VAT wzrosły o ok. 30 mld zł (także dzięki dobrej sytuacji gospodarczej, działaniom MS i MSW)”.

„Sam bym nic nie osiągnął. Dziękuję wiceministrom, urzędnikom MF, pracownikom i funkcjonariuszom KAS” – zaznaczył Szałamacha.

W lutym, w odpowiedzi na interpelację Krzysztofa Brejzy (PO), przedstawiono tabelę z łącznymi kwotami nagród brutto dla poszczególnych ministrów w 2017 r. Według tabeli nagrody otrzymało 21 konstytucyjnych ministrów w wysokości od 65 tys. zł do ponad 80 tys. zł rocznie; 12 ministrów w KPRM od blisko 37 tys. do prawie 60 tys. zł rocznie oraz ówczesna premier Beata Szydło (65 100 zł).

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział likwidację wszelkich nagród, premii dla ministrów i wiceministrów. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu do połowy maja przekażą swoje nagrody na cele charytatywne.

źródło:

Zobacz więcej