Niemcy: Kilkanaście tysięcy decyzji o przyznaniu azylu do ponownego rozpatrzenia

(fot.Alexandra Beier/Getty Images))

Około 18 tysięcy pozytywnych decyzji ws. przyznania azylu, wydanych przez filię Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) w Bremie, zostanie poddanych powtórnej weryfikacji w związku z ujawnionym niedawno skandalem – ogłosiła w piątek szefowa urzędu Jutta Cordt.

Niemcy wstrzymały łączenie rodzin imigrantów do lipca

Izba Wyższa Parlamentu (Bundesrat) zatwierdziła odpowiedni zapis umowy koalicyjnej. Łączenie rodzin imigrantów zostało wstrzymane do lipca tego...

zobacz więcej

Chodzi o wszystkie pozytywne decyzje wydane w postępowaniach azylowych przez BAMF w Bremie od 2000 roku – podkreśliła Cordt. Jak dodała, sprawdzenie wszystkich tych decyzji zajmie około trzech miesięcy; do tego zadania oddelegowano ok. 70 urzędników.

W połowie kwietnia wyszło na jaw, że poprzednia kierowniczka bremeńskiego urzędu w latach 2013-16 przyznała azyl co najmniej 1,2 tys. osób, które nie spełniały wymaganych przy tym kryteriów.

Prokuratura w Bremie prowadzi obecnie postępowanie przeciw byłej szefowej oddziału BAMF w Bremie i pięciu dodatkowym osobom z powodu korupcji i zorganizowanego nakłaniania do bezprawnego składania wniosków o azyl.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Cordt do 11 maja sprawdzono ok. 4,4 tys. decyzji wydanych przez BAMF od 2013 roku, w tym 30 proc. decyzji wydanych przez filię w Bremie. Z decyzji wydanych w Bremie cofnąć lub unieważnić trzeba było dotąd 40 proc. z nich, a w przypadku innych filii – zaledwie 5,8 proc.

Wewnętrzna kontrola wykazała liczne wątpliwości, ale nie musi to oznaczać, że wydane decyzje były błędne – podkreśliła Cordt, dodając, że nie stwierdzono dotąd dowodów na świadomie manipulowanie procedurami azylowymi w pozostałych filiach BAMF.

źródło:

Zobacz więcej