Lech Wałęsa chce odwiedzić protestujących w Sejmie. „Ma swobodny dostęp jako b. prezydent”

Były prezydent Lech Wałęsa (fot. Andreas Rentz/Getty Images)

Lech Wałęsa, jako b. prezydent ma swobodny wstęp do budynków parlamentu; poniedziałkowe spotkanie w Sejmie z osobami niepełnosprawnymi odbędzie się zgodnie z jego życzeniem – podkreślił szef Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka. Wałęsa napisał na Twitterze, że chce „porozmawiać z protestującymi”.

„Prezydent Lech Wałęsa, jako była głowa państwa, ma swobodny wstęp do budynków Parlamentu, bez okazywania jakichkolwiek dokumentów. Poniedziałkowe spotkanie odbędzie się zgodnie z jego życzeniem” – napisał na Twitterze dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu.

Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi b. prezydenta, który napisał wcześniej na Twitterze, że planuje odwiedzić protestujących w Sejmie w najbliższy poniedziałek, 21 maja.

„Chcę porozmawiać z protestującymi. Wszystkim Polakom zależy na zakończeniu protestu i rozwiązaniu problemu. Myślę ze Marszałek @MarekKuchcinski i Kancelaria Sejmu @KancelariaSejmu docenia powagę sytuacji skoro z protestującymi mógł sie spotkac Ekscelencja kardynał Kazimierz Nycz” – napisał.

B. prezydent zwrócił się jednocześnie do manifestujących pod Sejmem poparcie dla opiekunów osób niepełnosprawnych „o zachowanie spokoju i obywatelskiej powagi”. – Sprawa jest bardzo poważna i emocje nie są wskazane – zaznaczył Wałęsa.


Kopcińska: rząd wspiera osoby niepełnosprawne poprzez rozwiązania systemoweSenat za podniesieniem renty socjalnej z 865,03 zł do 1029,80 zł

Protest trwa

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwa od 18 kwietnia. Protestujący zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku „na życie”, zwanego też „rehabilitacyjnym”, dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 zł miesięcznie; zaproponowali, by dodatek był wprowadzany krocząco: od września 2018 r. 250 zł, od stycznia 2019 r. – dodatkowo 125 zł i od stycznia 2020 r. również 125 zł.

Renta socjalna podwyższona

W odpowiedzi na postulaty protestujących uchwalona została ustawa podnosząca rentę socjalną do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Renta wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł.


Senat zajął się zmianami w ustawie o rencie socjalnej

Szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej

Uchwalono też ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Zdaniem rządu, ustawa ta spełnia postulat protestujących w Sejmie dotyczący dodatku rehabilitacyjnego. Według autorów ustawy (posłowie PiS), przyniesie ona gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności. Protestujący podkreślają jednak, że nie oczekują świadczeń rzeczowych, ale dodatku wypłacanego w gotówce.


Sejm uchwalił ustawę wspierająca osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności

Danina solidarnościowa

Szefowe resortów finansów i rodziny zapowiedziały we wtorek, że powstanie nowy państwowy fundusz celowy: Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Fundusz ma być zasilany z części składki na Fundusz Pracy oraz z daniny solidarnościowej od osób zarabiających ponad 1 mln zł rocznie.


Rząd przedstawił założenia daniny solidarnościowej

źródło:

Zobacz więcej