Gronkiewicz-Waltz: Nagradzałam ludzi za pracę i po to, by nie było korupcji

– Nagradzałam pracowników urzędu miasta za pracę i po to, by w urzędzie nie było korupcji – powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Odniosła się w ten sposób do informacji o nagrodach, które przyznawane były od 2007 do 2013 r. urzędnikom ratusza zajmującym się reprywatyzacją.

Dzika reprywatyzacja w Warszawie. Śledztwa dotyczą już 765 nieruchomości

W prokuraturach regionu warszawskiego i wrocławskiego toczy się 355 postępowań karnych dotyczących reprywatyzacji warszawskich nieruchomości –...

zobacz więcej

Wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta poinformował, że „w latach 2007-13 prezydent Warszawy przyznała urzędnikom zajmującym się reprywatyzacją nagrody w wysokości ponad 2 mln 732 tys. zł”. Kaleta powołał się na dane uzyskane z warszawskiego Ratusza i nazwał je „szokującymi”.

– Nagradzałam ludzi za pracę i po to, żeby w urzędzie nie było korupcji – powiedziała dziennikarzom Gronkiewicz-Waltz. Prezydent Warszawy podkreśliła, że gdy dowiedziała się o nieprawidłowościach przy reprywatyzacji, zwolniła odpowiedzialnych za to jej zdaniem urzędników.

Prezydent stolicy była pytana, jak czuje się z tym, że trzy nagradzane osoby przebywają teraz w areszcie. – Wynagradzałam za osiągnięcia, natomiast korupcja - skąd ja mogłam wiedzieć? To jest kwestia służb i służby do tego doszły – powiedziała Gronkiewicz-Waltz.

Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział, że do 2014 r. regulamin wynagradzania pracowników urzędu miasta uwzględniał nagrody.

– Nagrody osób, o których mówi pan Kaleta, nie odbiegają w żaden znaczący sposób od [nagród dla] innych urzędników na podobnych stanowiskach – powiedział.

Podkreślił, że jednakowy system nagród obowiązywał dla całej instytucji. – Nagrody, które zostały przekazane urzędnikom Biura Gospodarki Nieruchomościami, nie odbiegały w żaden sposób od innych nagród dla tożsamych pracowników w innych biurach – zaznaczył rzecznik Ratusza.

Zwrócił też uwagę, że w 2014 r. system nagród został zlikwidowany, ale jak przyznał, zastąpiły go dodatki motywacyjne, które są „elementem motywowania pracowników do lepszej pracy”.

źródło:

Zobacz więcej