Siergiej Skripal wyszedł ze szpitala. Putin życzy mu zdrowia

Minęły ponad dwa miesiące od próby otrucia Skripalów substancją chemiczną typu nowiczok (fot. PAP/EPA/YURY SENATOROV)

Były agent rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i były współpracownik brytyjskiego wywiadu Siergiej Skripal został w piątek zwolniony ze szpitala w Salisbury po ponad dwóch miesiącach od próby otrucia go substancją chemiczną typu nowiczok. Życzenia zdrowia złożył mu prezydent Rosji Władimir Putin. Zdaniem ekspertów trucizna pochodziła z Rosji, zaś atak przeprowadziły służby specjalne tego kraju.

Skripal ma się lepiej. Dobrze reaguje na leczenie

Poprawia się stan zdrowia Siergieja Skripala, ofiary ataku z użyciem toksycznej substancji. Rosjanin nie jest już w stanie krytycznym –...

zobacz więcej

O wypisaniu 66-latka poinformowały służby prasowe szpitala, podkreślając jednocześnie, że ze względu na tajemnicę lekarską nie mogą ujawnić szczegółów terapii. Jak zaznaczono, leczenie ludzi otrutych środkami paralityczno-drgawkowymi wymaga długotrwałej stabilizacji aż do momentu, gdy ich ciała są w stanie samodzielnie produkować enzymy, które zastąpią te zatrute.

Dyrektor wykonawcza szpitala Cara Charles-Barks zaznaczyła, że wyjście Skripala jest „fantastyczną informacją”. Wyraziła uznanie dla lekarzy, którzy zajmowali się nim, a także jego córką Julią i policjantem Nickiem Baileyem, który również był hospitalizowany po tym, jak wszedł w kontakt z substancją użytą do próby zabójstwa byłego agenta.

Jak podkreśliła, tak szybki powrót do zdrowia trójki poszkodowanych był możliwy „dzięki ciężkiej pracy, umiejętnościom i profesjonalizmowi” specjalistów medycznych.

Z kolei dyrektor Lorna Wilkinson, szefowa personelu pielęgniarskiego, oceniła, że piątkowa decyzja to „ważny etap rekonwalescencji” Skripala. Dodała, że jest dumna z tego, w jaki sposób pracownicy szpitala zachowali się w obliczu „olbrzymiego i bezprecedensowego wyzwania”, jakim było świadczenie najwyższej jakości wsparcia medycznego po marcowym ataku.

Komentując wyjście byłego szpiega ze szpitala, prezydent Rosji Władimir Putin złożył Skripalowi życzenia „dobrego zdrowia”. Podczas konferencji prasowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, powiedział, że gdyby użyto wobec niego trucizny stosowanej przez służby specjalne, to zmarłby na miejscu. – Dzięki Bogu ma się lepiej i wyszedł do domu. Niech Bóg da mu dobre zdrowie – powiedział Putin.

Niemieckie media: RFN również dysponowała nowiczokiem

Państwo niemieckie dysponowało substancją typu nowiczok – ustaliła grupa dziennikarzy niemieckich mediów. Środkiem tego rodzaju posłużono się...

zobacz więcej

Podwójny szpieg

66-letni Skripal - były pułkownik GRU, w przeszłości skazany w Rosji za szpiegostwo na rzecz Wielkiej Brytanii - oraz towarzysząca mu córka Julia 4 marca trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność przed centrum handlowym w Salisbury na południowy zachód od Londynu. Julia Skripal opuściła szpital już na początku kwietnia.

W 2006 roku Skripal został skazany w Rosji na 13 lat więzienia za przekazywanie od lat 90. Brytyjczykom danych na temat działających w Europie rosyjskich agentów. W trakcie procesu przyznał się do stawianych mu zarzutów. W 2010 roku został ułaskawiony i objęty wymianą czterech rosyjskich więźniów na 10 szpiegów przetrzymywanych przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI).

Po przybyciu do Wielkiej Brytanii Skripal zamieszkał w Salisbury, skąd - jak się uważa - nadal sporadycznie współpracował z Brytyjczykami, oferując im m.in. doradztwo w sprawach dotyczących rosyjskich służb specjalnych.

Julia Skripal została wypisana ze szpitala 9 kwietnia i przebywa w bezpiecznym miejscu pod ochroną brytyjskich służb.

O próbę zabicia Skripalów brytyjskie władze oskarżyły Rosję, co doprowadziło do najpoważniejszego kryzysu dyplomatycznego w relacjach między tymi państwami od zakończenia zimnej wojny i serii wydaleń rosyjskich dyplomatów z ponad 20 państw.

źródło:
Zobacz więcej