Putin przewiduje „wycofanie obcych sił zbrojnych z Syrii”

Żołnierze syryjskiej armii (fot. REUTERS/Khalil Ashawi)

Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował prezydentowi Syrii Baszarowi al Asadowi „sukcesów armii syryjskiej w walce z grupami terrorystycznymi”. Jednak w wyniku działań wojsk Asada ginie wielu cywilów. Zdaniem obserwatorów Organizacji Narodów Zjednoczonych ewentualna ofensywa sił rządowych przeciw rebeliantom może zagrozić 2,5 mln osób.

Dzięki Polakom w Syrii rozpoczęło działalność centrum ortopedyczne dla kobiet i dzieci

Dzięki staraniom Polskiej Misji Medycznej w Termianin w prowincji Idlib w Syrii rozpoczęło działalność centrum ortopedyczne. Do ośrodka trafiają...

zobacz więcej

Putin podczas spotkania w Soczi z Asadem pogratulował mu „sukcesów armii syryjskiej w walce z grupami terrorystycznymi”.

– Po tych sukcesach militarnych w ostatnich miesiącach powstały warunki sprzyjające rozpoczęciu procesu politycznego na dużą skalę – oświadczył Władimir Putin.

Według rosyjskiego przywódcy „proces ten doprowadzi do wycofania się obcych sił zbrojnych z Syrii i rozpoczęcia odbudowy kraju”. O jakie siły chodzi, tego już Putin nie sprecyzował.

Rosja jest głównym sojusznikiem Asada w wojnie domowej w Syrii, w której zginęły już setki tysięcy ludzi. Wsparcie Moskwy umożliwiło siłom rządowym tego kraju opanowanie dużej części kraju i wyparcie stamtąd oddziałów opozycji.

Rebelianci nadal kontrolują większą część północno-zachodniej i południowo- zachodniej Syrii. Natomiast ugrupowania popieranej przez Stany Zjednoczone koalicji, na czele której stoją Kurdowie, kontrolują północno-wschodnie rejony kraju.

Specjalny wysłannik ONZ do Syrii Staffan de Mistura ostrzegł, że natarcie sił Asada na rejon miasta Idlib może dotknąć prawie 2,5 mln cywilów. Na tym terenie chroni się wielu uchodźców, którzy uciekając przed wojną przybyli z innych części kraju.

To właśnie de Mistura informował w zeszłym roku o atakach z użyciem broni chemicznej w prowincji Idlib. Wśród ofiar śmiertelnych było wiele dzieci.

Od czasu rozpoczęcia wojny domowej w Syrii Baszar al Assad trzykrotnie podróżował do Rosji na rozmowy z Władimirem Putinem. Ostatnio spotkali się w bazie wojskowej w Latakii w Syrii.

Rosja jest zaangażowana w syryjską wojnę domową od 2015 r.

źródło:
Zobacz więcej