Gina Haspel szefową CIA. Senat zatwierdził jej kandydaturę

Gina Haspel podczas składania przysięgi przed przesłuchaniem w senackim komitecie wywiadowczym na Kapitolu w Waszyngtonie (fot. REUTERS/Kevin Lamarque)

Amerykański Senat stosunkiem głosów 54 „za” do 45 „przeciw” ostatecznie zatwierdził Ginę Haspel na stanowisku dyrektora CIA. 61-letnia Gina Haspel jest siódmą osobą i pierwszą kobietą w 70-letniej historii tej agencji, która obejmuje jej stery.

Wykradał tajne dane CIA. Były agent aresztowany po latach

Na nowojorskim lotnisku Johna F. Kennedy'ego zatrzymano Jerry’ego Czun Szin Li pod zarzutem kradzieży danych wywiadowczych. 53-letni mieszkaniec...

zobacz więcej

Wynik czwartkowego głosowania w Senacie nie był zaskoczeniem. Stosunkiem głosów 10 „za” do 5 „przeciw” Gina Haspel otrzymała pozytywną rekomendację Senackiej Komisji Wywiadu. Jej nominację przedstawił prezydent Donald Trump. Sama Haspel jest związana z agencją od 1985 r.

Z reguły całość stuosobowego amerykańskiego Senatu głosuje zgodnie z rekomendacją wydaną przez odpowiednią komisję opiniującą kandydatów na ważne stanowisko państwowe.

Podczas głosowania za zatwierdzeniem kandydatury Giny Haspel głosowało 54 senatorów, w tym sześciu z Partii Demokratycznej. Wśród nich był wiceprzewodniczący kluczowej w zatwierdzeniu tej nominacji Senackiej Komisji Wywiadu, senator Mark Warner - demokrata ze stanu Wirginia.

Przeciw zatwierdzeniu Giny Haspel na stanowisku dyrektor CIA głosowało 45 senatorów, w tym dwóch Republikanów.

W głosowaniu nie wziął udziału republikański senator John McCain, który przechodzi chemioterapię po wykryciu u niego raka mózgu.

Dyrektor CIA broni spotkań z szefami tajnych służb Rosji

Dyrektor CIA Mike Pompeo wystąpił w czwartek z obroną praktyki spotykania się z szefami tajnych służb Rosji. Wcześniej informowano, że wyżsi...

zobacz więcej

Senator John McCain podczas dyskusji nad zatwierdzeniem nominacji Haspel powiedział, że gdyby był w stanie wziąć udział w głosowaniu, głosowałby przeciw zatwierdzeniu tej nominacji. Powodem tego miała być rola, jaką Gina Haspel odegrała będąc szefową tajnego więzienia CIA w Tajlandii w roku 2002. Właśnie tam, osoby podejrzane o działalność terrorystyczną i przetrzymywani terroryści mieli być poddawani tzw. „rozszerzonym przesłuchaniom”, które zdaniem krytyków CIA były torturami niezgodnymi z Konwencją Genewską.

”Nie pozwolę na stosowanie tortur”

Gina Haspel podczas przesłuchania przed Senacką Komisją Wywiadu i w liście do senatora Marka Warnera - najwyższego rangą przedstawiciela Partii Demokratycznej w tej komisji - zapewniła, że w przypadku zatwierdzenia na stanowisku dyrektor CIA nie pozwoli na stosowanie tortur.

Zwolennicy kandydatki prezydenta Trumpa do objęcia funkcji szefowej CIA - wśród nich wszyscy żyjący byli dyrektorzy CIA - podkreślali 33-letnie doświadczenie Giny Haspel w działalności wywiadowczej. Ponadto wskazy walina jej rolę w walce z Państwem Islamskim i Al Kaidą oraz ponadpartyjne poparcie, jakie uzyskała podczas przesłuchania przed Senacką Komisją Wywiadu.

Nowa dyrektor CIA rozpoczęła służbę w tej największej z 13. amerykańskich agencji wywiadowczych w roku 1985. Przez większość swojej kariery była związana z wydziałem tajnych operacji CIA.

Po objęciu przez Mike'a Pompeo, poprzedniego dyrektora CIA, funkcji sekretarza stanu, Gina Haspel od 26 kwietnia pełniła obowiązki dyrektora CIA, formalnie pozostając na stanowisku wicedyrektora tej agencji.

źródło:

Zobacz więcej