Orlen: Robimy wszystko, by ceny ropy nie przełożyły się na ceny paliw

– W PKN Orlen robimy wszystko, by przy rosnących cenach ropy, ceny paliw w Polsce były jak najniższe – zadeklarował wiceprezes spółki ds. sprzedaży Zbigniew Leszczyński. Zwrócił uwagę, że ceny paliw i daniny od nich należą w naszym kraju do najniższych w Europie.

Orlen umacnia pozycję na polskim rynku i gotowy na rywalizację w Europie

Dotychczasowe działania i inwestycje umożliwią PKN Orlen utrzymanie konkurencyjnej pozycji. Wzmocnieniem będzie nabycie aktywów Grupy Lotos. Celem...

zobacz więcej

Rosnące ceny paliw na stacjach są w ostatnich dniach głośnym tematem w kontekście drożejącej ropy naftowej na świecie, wysokiego kursu dolara oraz procedowania przez Sejm projektu nowelizacji ustawy o biopaliwach przewidującego m.in. tzw. opłatę emisyjną.

Jak mówił Leszczyński, głównym czynnikiem wzrostu cen paliw w Polsce i na świecie są rosnące ceny ropy naftowej.

– Dzięki aktywności prezesa Daniela Obajtka w PKN Orlen przyspieszeniu nabrała dywersyfikacja dostaw ropy, jak również bardzo mocno optymalizujemy nasze koszty produkcji. Dzięki temu, przy rosnących cenach ropy, ceny paliw w Polsce są jednymi z najniższych w Europie – mówił.

Podkreślił, że na tle Europy ceny paliw w Polsce są jednymi z najniższych, ale także suma akcyzy i podatków od paliw jest jedną z najniższych w Europie.

Główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski ocenił z kolei, że ceny ropy są wyższe z powodu „premii strachu”, związanej z zerwaniem przez USA porozumienia nuklearnego z Iranem. Pytany, czy PKN Orlen może kupować ropę z Iranu, Czyżewski powiedział, że tak, „jeśli to będzie opłacalne”. – W tej chwili nie ma żadnych sankcji – zaznaczył.

źródło:

Zobacz więcej