Francja: Udaremniono kolejny zamach. Terroryści chcieli przygotować truciznę

Zatrzymano dwóch braci egipskiego pochodzenia (fot. REUTERS/Yves Herman)

Francuski minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb poinformował, że policja udaremniła próbę kolejnego zamachu terrorystycznego i aresztowała dwóch braci pochodzenia egipskiego. Mężczyźni chcieli dokonać ataku z użyciem materiałów wybuchowych lub rycyny i szukali informacji, jak przygotować z niej truciznę.

Francja: Udaremniono kolejny zamach. Terroryści chcieli przygotować truciznę

Francuski minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb poinformował, że policja udaremniła próbę kolejnego zamachu terrorystycznego i aresztowała...

zobacz więcej

Collomb powiedział telewizji BFM, że władze śledzą aktywność ekstremistów w mediach społecznościowych i zidentyfikowały dwóch młodych mężczyzn „przygotowujących się do przeprowadzenia ataku z użyciem materiałów wybuchowych lub rycyny”. Podejrzani używali komunikatora internetowego Telegram.

Minister dodał, że chodzi o mężczyzn egipskiego pochodzenia, ale nie powiedział, jakiej są narodowości ani nie podał szczegółów w sprawie tego, gdzie lub kiedy zostali zatrzymani. Wyjaśnił, że mężczyźni dowiadywali się, jak stworzyć truciznę z rycyny.

Informacje o udaremnionym zamachu pojawiły się niecały tydzień po ataku nożownika w centrum Paryża, w wyniku którego zginął młody mężczyzna, a cztery osoby zostały ranne. 21-letni napastnik, który został zastrzelony przez policję na miejscu ataku w pobliżu Opery, był obywatelem francuskim. W chwili ataku krzyczał: „Allah Akbar”.

Do zamachu przyznało się dżihadystyczne ugrupowanie Państwo Islamskie (IS), które wielokrotnie przeprowadzało zamachy we Francji.

W marcu premier Edouard Philippe poinformował, że od 2015 roku udaremniono we Francji 51 ataków terrorystycznych. Od tego czasu w zamachach zginęło 246 osób.

źródło:
Zobacz więcej