Minister gospodarki Niemiec: USA sprzeciwiają się Nord Stream 2 dla własnej korzyści

Produkcja rur dla Nord Stream 2 w fabryce firmy Wasco na wyspie Ruegen, Niemcy (fot. arch. PAP/DPA/STEFAN SAUER)

Stany Zjednoczone sprzeciwiają się budowie gazociągu Nord Stream 2 po to, by zwiększyć własny eksport gazu ze złóż łupkowych – ocenił w piątek niemiecki minister gospodarki i energetyki Peter Altmaier.

USA ostrzegają przed ryzykiem nałożenia sankcji w związku z Nord Stream 2

– Udział w budowie gazociągu Nord Stream 2 grozi nałożeniem amerykańskich sankcji na firmy związane z tym projektem – oświadczyła w czwartek w...

zobacz więcej

Przedstawiciel rządu w Berlinie bronił projektu rurociągu i podkreślił, że Unia Europejska powinna zagwarantować, by Ukraina nadal otrzymywała opłaty za tranzyt gazu ziemnego przez swoje terytorium, także po zbudowaniu Nord Stream 2.

Altmaier oskarżył USA o próbę zablokowania tego projektu – budowanego z udziałem rosyjskiego państwowego koncernu Gazprom i konsorcjum kilku europejskich przedsiębiorstw energetycznych – w celu zwiększenia eksportu własnego gazu łupkowego.

– Amerykanie poszukują rynków, co jesteśmy w stanie zrozumieć, i mogą je tu łatwo znaleźć. Jednak gaz dostarczany z USA jest o wiele droższy niż dostarczany rurociągiem, więc samo zablokowanie Nord Stream 2 nie zagwarantuje USA eksportu – podkreślił niemiecki polityk.

Jak dodał, Unia Europejska stanowczo odpowie na podejmowane przez USA próby przedkładania amerykańskich interesów gospodarczych nad interesy amerykańskich partnerów.

– Stany Zjednoczone to nasz przyjaciel i partner, chcemy bronić naszych wspólnych wartości. Ale jeśli obowiązywać ma zasada „Ameryka przede wszystkim” i Amerykanie będą przedkładać własne interesy gospodarcze nad interesy innych, to powinni spodziewać się, że Europa zdefiniuje własne interesy i będzie o nie walczyć – zaznaczył Altmaier.

Minister, uważany za bliskiego współpracownika kanclerz Angeli Merkel, wypowiedział się w dniu, w którym niemiecka kanclerz ma spotkać się w Soczi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

źródło:

Zobacz więcej