Rosja wzmacnia swoją pozycję na Arktyce. Wysyła najcięższe bombowce świata

Tu-160 o nazwie własnej Walerij Czkałow (fot. wikipedia.org/W. Sawickij)

Rosja wzmacnia swoje siły w Arktyce. Rosyjski resort obrony poinformował o zamiarze wysłania w ten rejon bombowców TU-160, które zdolne są do przenoszenia rakiet.

Szef sztabów sił zbrojnych USA: Rosja największym zagrożeniem dla Europy

Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Joseph Dunford podkreślił w Brukseli, że wystarczy spojrzeć na najnowszą historię...

zobacz więcej

Rosja wyśle na lotniska w Arktyce samoloty zdolne do przenoszenia rakiet. Według dowodzącego lotnictwem dalekiego zasięgu generała Siergieja Kobyłasza, w rejony arktyczne zostaną wysłane bombowce Tu-160.

Od kilku lat Rosja w Arktyce odbudowuje radzieckie bazy wojskowe i zakłada nowe. Tworzone są także oddziały specjalistyczne przygotowane do działania w warunkach silnych mrozów.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony podkreśla, że Arktyka jest dla Moskwy regionem o strategicznym znaczeniu. W wywiadzie dla gazety „Czerwona Gwiazda” generał Siergiej Kobyłasz zaznaczył, że rosyjska armia tworzy nowe bazy lotnicze, w trudno dostępnych rejonach, aby zabezpieczyć północne granice.

Ponaddźwiękowe bombowce strategiczne Tu-160, które Rosja chce wysłać do Arktyki, to najcięższe samoloty bojowe na świecie, nazywane popularnie „białymi łabędziami”. Mogą przenosić pociski manewrujące z głowicami jądrowymi.

W tym roku Moskwa podjęła decyzję o produkcji odnowionej wersji tej maszyny oznaczonej jako Tu-160M2. Samolot będzie miał unowocześnione silniki i elektronikę.

źródło:
Zobacz więcej