Dalszy ciąg afery polickiej. CBA zatrzymało pięć osób

Pięciu podejrzanych w związku z aferą policką zatrzymali funkcjonariusze CBA. Wśród zatrzymanych jest czterech prawników i biznesmen. Zarzucono im m.in. przestępstwa przeciw istotnym polskim interesom gospodarczym, wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach i utrudnianie postępowania karnego.

„Afera policka”. CBA zatrzymało 10 osób, w tym dwóch działaczy PO

CBA zatrzymało we wtorek 10 osób wz. z aferą w Zakładach Chemicznych w Policach, wobec wszystkich wystosowane zostały wnioski o areszt, wśród...

zobacz więcej

– Funkcjonariusze szczecińskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali czterech prawników z kancelarii doradczej i biznesmena – poinformował rzecznik CBA Temistokles Brodowski.

Zatrzymani mieli usłyszeć zarzuty m. in. popełniania przestępstw przeciw istotnym polskim interesom gospodarczym, wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach i utrudniania postępowania karnego.

– Agenci CBA przeszukali siedzibę kancelarii doradczej i spółki biznesmena. Jak się okazało, firmy te współpracowały wcześniej z senegalską spółką, której przekazywano pieniądze z Zakładów Chemicznych w Policach – powiedział TVP Info Brodowski. Jak dodał, decyzją sądu rejonowego w Szczecinie jedna z tych osób została tymczasowo aresztowana.

O zatrzymaniach jako pierwszy poinformował „Magazyn Śledczy Anity Gargas”.

Kancelaria, w której pracowali zatrzymani prawnicy świadczy usługi w zakresie tzw. optymalizacji podatkowej z wykorzystaniem spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych – informuje Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA. Kancelaria funkcjonuje w ramach międzynarodowej grupy „niezależnych firm doradczych”.

Afera policka: jest śledztwo ws. składów sędziowskich

Prokuratura Regionalna w Szczecinie prowadzi śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez sędziów odpowiedzialnych za wyznaczenie składów...

zobacz więcej

Zatrzymania w czerwcu 2017 r.

W czerwcu ub.r. agenci CBA zatrzymali w związku z tym samym śledztwem 10 osób, w tym byłego prezesa Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police Krzysztofa J. Wśród zatrzymanych byli także członkowie zarządu zakładów w Policach Anna P. i Wojciech N., a także Tomasz J. były dyrektor generalny African Investment Group, spółki zależnej od Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police

Krzysztofowi J., Annie P., Wojciechowi N. i Tomaszowi J. prokurator zarzucił wyrządzenie African lnvestment Group (spółka zależna od Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police) szkody majątkowej wielkich rozmiarów w wysokości ponad 22,2 mln zł. Do popełnienia przestępstwa miało dojść między 1 września 2014 r. a 30 czerwca 2016 r. w związku z podpisaniem umów dotyczących inwestycji prowadzonych przez African lnvestment Group w kopalniach fosforytów w Senegalu. Według prokuratury, podejrzani zawarli umowy i na ich podstawie wypłacili pieniądze, mając świadomość, że usługi, których dotyczyły umowy, nie zostały faktycznie wykonane.

Ogółem, według śledczych, działalność byłych członków zarządu, a także osób pełniących kierownicze stanowiska oraz przedstawicieli różnych spółek współpracujących z zakładami w Policach firma ta straciła co najmniej 30 mln zł i została bezpośrednio narażona na stratę kolejnych 2,5 mln zł.

Wówczas szczeciński sąd nie zastosował wtedy wobec podejrzanych, wśród których byli działacze Platformy Obywatelskiej, aresztu, o który wnioskowała prokuratura. Sąd II instancji nie uwzględnił zażalenia prokuratury na tę decyzję. Według sądu zebrane przez prokuratora dowody nie pozwalały na przyjęcie, iż zachodzi duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanych zarzuconych im czynów. Żaden z podejrzanych nie trafił wtedy do aresztu.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie od 2 sierpnia ub.r. prowadzi śledztwo dot. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez sędziów odpowiedzialnych za wyznaczenie składów sędziowskich orzekających w sprawie nieprawidłowości w polickich zakładach chemicznych.

źródło:
Zobacz więcej