Luksusowe torebki pełne gotówki w domu byłego premiera

Zgromadzone kosztowności wyjechały z domu byłego premiera 5 ciężarówkami. (fot. PAP/EPA/STRINGER)

U byłego premiera Malezji Najiba Razaka znaleziono podczas rewizji dziesiątki luksusowych torebek pełnych gotówki i biżuterii. Razak podejrzewany jest o sprzeniewierzenie miliardów dolarów z państwowego funduszu.

Były szef parlamentu skazany na 15 lat za korupcję

Były przewodniczący parlamentu Indonezji Setya Novanto został skazany na 15 lat więzienia za udział w defraudacji środków z krajowego systemu...

zobacz więcej

Policja skonfiskowała ponad 70 worków zawierających gotówkę i kosztowności, a także ponad 280 torebek takich marek jak Hermes czy Louis Vuitton. Ze względu na dużą liczbę zarekwirowanych produktów na razie nie udało się oszacować ich wartości.

W torebkach znaleziono „różne waluty, m.in. malezyjskie ringgity i dolary amerykańskie, zegarki oraz biżuterię” – poinformował szef wydziału policji zajmujący się walką z przestępczością finansową.

Wyjaśnił, że ilość biżuterii jest „raczej spora”. Lokalne media informowały, że do przewiezienia wszystkich skonfiskowanych towarów potrzebne było pięć ciężarówek.

Rewizje były związane z rządowym dochodzeniem dotyczącym sprzeniewierzenia środków państwowego funduszu inwestycyjnego 1MDB (1Malaysia Development Berhad); śledztwem tym objęty jest Razak.

Były premier przegrał w zeszłym tygodniu wybory parlamentarne i zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego partii Zjednoczona Narodowa Organizacja Malajów (UMNO) oraz szefa koalicji Front Narodowy (BN). Nowym premierem został dotychczasowy przywódca opozycji Mahathir Mohamad.

Obecny szef rządu poinformował, że w związku z ponownym otwarciem przez rząd dochodzeń w sprawie funduszu 1MDB uniemożliwił Razakowi wyjazd z kraju. Wyjaśniał, że ma to zapobiec komplikacjom przy ewentualnej ekstradycji.

Dodał, że istnieją wystarczające dowody na wszczęcie śledztwa wobec byłego premiera i jeśli trzeba, zostaną wobec niego zastosowane zasady prawa.

źródło:

Zobacz więcej