Polska zapłaci 400-450 tys. zł za użytkowanie działki w Jersey City

– Dzięki porozumieniu działka warta wiele milionów dolarów będzie na 99 lat przekazana we władanie polskiego konsulatu – powiedział w TVP 1 Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, wyjaśniając sytuację dotyczącą przesunięcia Pomnika Katyńskiego w Jersey City Dopytywany o opłaty za dzierżawę zdradził, że to ok. 400–450 tys. zł.

Morawiecki kolejny raz spotkał się z Junckerem w Sofii. „Rozmowa długa i treściwa”

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w czwartek na marginesie szczytu UE-Bałkany Zachodnie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem –...

zobacz więcej

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, mówiąc o porozumieniu zawartym w związku z przesunięciem Pomnika Katyńskiego w Jersey City, przyznał, że premier podjął decyzję o przeznaczeniu środków na rewitalizację terenu wokół pomnika. Przypomniał, że monument zostanie przesunięty około 50 metrów.

Dworczyk wyjaśnił, że kiedy pomnik był stawiany, nie załatwiono spraw związanych z własnością terenu.

– Dzięki porozumieniu, które zostało zawarte, działka warta wiele milionów dolarów będzie na 99 lat przekazana we władanie polskiego konsulatu. To będzie godne miejsce – stwierdził i dodał, że strona polska wesprze rewitalizację terenu wokół monumentu.

Dopytywany o kwotę, którą zapłacimy za użytkowania gruntu pod pomnik, zdradził, że to kwota 400–450 tys. zł.

Szef kancelarii premiera komentował również polskie konsultacje z UE ws. reformy naszego sądownictwa zapewnił, że istota zmian jest zachowana.

– Idąc do wyborów mówiliśmy, że trzeba zreformować system sądowniczy. I tej reformy dokonaliśmy – podkreślił. Przyznał, że wprowadzono korekty i doprecyzowania w punktach, które wspólnie z KE zostały wypracowane. I podkreślił, że to nie zmienia ducha ustaw.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się ponownie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. Z kolei wiceszef KE Frans Timmermans oznajmił, że na razie nie ma szans na wycofanie art. 7.

– Bądźmy precyzyjni. Komisarz Timmermans rzeczywiście zgłasza kolejne zastrzeżenia. Ale dla mnie ważniejszy jest głos przewodniczącego Junckera, który mówi o porozumieniu. Te ustalenia, które do tej pory były uczynione i realizowane ze strony Polski, zobowiązują też naszych partnerów w KE. Kompromis polega na tym, że obie strony starają się znaleźć jakiś środek – mówił szef kancelarii premiera. – Jestem dobrej myśli. Wierzę w to, że politycy europejscy są honorowymi ludźmi i dotrzymają swoich zobowiązań – powiedział.

źródło:
Zobacz więcej