SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Prezydent RP: Jeżeli ktoś wywołał wojnę, to powinien za to zapłacić

Członkowie cechów rzemieślniczych Warszawy odgruzowują Starówkę (fot. arch.  PAP/Stanislaw Dabrowiecki)
Członkowie cechów rzemieślniczych Warszawy odgruzowują Starówkę (fot. arch. PAP/Stanislaw Dabrowiecki)

– Kwestia reparacji wojennych jest prosta: jeżeli ktoś wywołał wojnę, jeżeli ktoś na kogoś napadł, jeżeli ktoś zabił wielu obywateli i zrujnował i okradł kraj, to powinien za to zapłacić – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla RMF FM.

Prezydent na forum RB ONZ poruszył temat katastrofy smoleńskiej

– Chciałem, żeby głos w sprawie wyjaśniania katastrofy smoleńskiej został dany również na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ – powiedział w czwartek...

zobacz więcej

Prezydent przebywa z wizytą w USA. W związku z objęciem 1 maja przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych, Andrzej Duda prowadził w nowojorskiej siedzibie ONZ debatę otwartą wysokiego szczebla poświęconą roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. W swym wystąpieniu poruszył m.in. kwestię zwrotu wraku Tu-154M oraz reparacji wojennych od Niemiec.

W rozmowie z RMF FM Duda wyraził przekonanie, że w sprawie wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej dochodzi do naruszenia prawa.

– Pamiętajmy o tym, że zarówno wrak, jak i czarne skrzynki są polską własnością, a są cały czas przetrzymywane przez Rosję, więc choćby w tym punkcie mamy problem w relacji międzynarodowej i w związku z tym poruszam to na forum Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, żeby uzmysłowić reprezentantom i przywódcom państw, które są obecne w tym gremium i w ONZ, że ten problem jest realny w relacjach pomiędzy Polską a Rosją – powiedział prezydent.

Jak dodał, jeżeli chodzi o przestrzeganie prawa międzynarodowego, to nie jest to jedyne zastrzeżenie wobec Rosji.

– Nie tylko ja, ale także pani minister z Wielkiej Brytanii bardzo wyraźnie akcentowała problem wojny na Ukrainie, problem okupacji Krymu i obecności wspieranych przez Rosję separatystów na terenie Donbasu, Ługańska. To problemy, o których chcemy mówić – zaznaczył Duda.

Prezydent odniósł się do kwestii reparacji. – Jeżeli ktoś wywołał wojnę, jeżeli ktoś na kogoś napadł, jeżeli ktoś zabił wielu obywateli i zrujnował i okradł kraj, to powinien za to zapłacić. To jest proste – ocenił.

źródło:

Zobacz więcej