RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ten rok należy do Czesława Miłosza

2011 rok obchodzony będzie w Polsce jako rok Czesława Miłosza, laureata literackiej nagrody Nobla. 30 czerwca przypada 100. rocznica urodzin pisarza, który związany był przede wszystkim z Suwalszczyzną, gdzie spędzał swoją młodość.

W dawnym dworku rodziny Miłoszów w Krasnogrudzie dobiega końca budowa Międzynarodowego Centrum Dialogu. Otwarcie już w czerwcu, w 100. rocznicę urodzin polskiego noblisty.

Jego pierwsze miłosne wtajemniczenia, jego pierwsze próby poetyckie, jego ukochane ciotki, o których często pisał – tak wspomina pisarza Krzysztof Czyżewski z Ośrodka Pogranicze w Sejnach.

W domu przy ulicy Hamerszmita w Suwałkach urodzili się rodzice Miłosza. Właśnie dlatego miasto to włącza się w ogólnopolskie obchody roku noblisty. Wszystkie miejskie placówki kulturalne przez cały rok będą przypominać postać i twórczość pisarza.

Planujemy wydawnictwa, spotkania z ludźmi, którzy studiują twórczość Miłosza, planujemy spotkania otwarte i wspólne czytanie poezji – zdradza Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Zdaniem władz Suwałk, to także okazja do promocji miasta. Podobne założenia towarzyszyły ubiegłorocznym obchodom roku Marii Konopnickiej. Wówczas sukcesu nie było – teraz ma być lepiej.

Rok Marii Konopnickiej był impulsem, który zainicjował szereg działań w tym zakresie, a są już pomysły na kolejne działania promocyjne – mówi Marek Buczyński, zastępca prezydenta Suwałk.

Rok Czesława Miłosza obchodzony będzie nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy, m.in. na Litwie, gdzie poeta się urodził.

źródło:
Zobacz więcej