Zbrodnie prorosyjskich sił w Donbasie. Zeznania 435 byłych jeńców

Szef SBU: rosyjskie służby specjalne aktywnie działają na rzecz destabilizacji sytuacji wewnątrz Ukrainy (fot. PAP/EPA/ALEXANDER ERMOCHENKO)

Zeznania 435 byłych jeńców przekazała w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) specjalnemu przedstawicielowi USA ds. Ukrainy Kurtowi Volkerowi. Jeńcy mieli być torturowani w Donbasie przez prorosyjskich separatystów.

„Rażenie prądem, duszenie”. Wstrząsające zeznania ofiar rosyjskich separatystów

Wstrząsających relacji obywateli Ukrainy, którzy byli w niewoli rosyjskich separatystów, wysłuchali europarlamentarzyści. Wyłania się z niej obraz...

zobacz więcej

O fakcie przekazania dokumentów SBU poinformowała w wydanym w czwartek komunikacie. Znajdują się w nich świadectwa byłych jeńców, którzy poddawani byli torturom, trwającym od 189 do 1038 dób.

„Na podstawie tych zeznań SBU zidentyfikowała sześciu bojowników, którzy osobiście brutalnie znęcali się nad ukraińskimi żołnierzami i patriotami, będącymi osobami cywilnymi” – podano w komunikacie.

W przekazanych materiałach znajdują się m.in. zdjęcia separatystów o pseudonimach „Adrenalina” i „Baton”, którzy pozują na tle narzędzi do tortur i zachlapanych krwią kombinezonów.

Podczas spotkania szef SBU Wasyl Hrycak poinformował Volkera o rozmiarach rosyjskiej agresji na Ukrainę. – Wraz z eskalacją konfliktu zbrojnego w Donbasie rosyjskie służby specjalne aktywnie działają na rzecz destabilizacji sytuacji wewnątrz Ukrainy – oświadczył Hrycak.

Volker otrzymał także od strony ukraińskiej kolejne dowody zaangażowania żołnierzy Federacji Rosyjskiej w konflikcie w Donbasie, które potwierdzają m.in. dokonane przez nich ostrzały Mariupola i Wołnowachy, w wyniku których zginęło 48 cywilów.

Według informacji SBU, jej szef zwrócił uwagę swego amerykańskiego rozmówcy na blokowanie przez Rosjan wymiany jeńców i przekazał Volkerowi listy matek żołnierzy, którzy wciąż przetrzymywani są przez separatystów.

źródło:

Zobacz więcej