RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

VIII Kongres „Polska Wielki Projekt”. „Miejsce bezinteresownej rozmowy o Polsce”

W czwartek rozpoczął się w Warszawie VIII Kongres „Polska Wielki Projekt” poświęcony strategicznym wyzwaniom rozwojowym stojącym przed Polską w najbliższych dekadach. Poruszane będą kwestie polityczne, gospodarcze i kulturalne.

Premier Morawiecki: Chcemy budować nową elitę i przebudować polską myśl polityczną

Chcemy budować nową elitę, czerpać z tego, co w ramach III RP było rozwojem pozytywnym, chcemy przebudowywać polską myśl polityczną, społeczną w...

zobacz więcej

VIII Kongres „Polska Wielki Projekt” odbywa się w dniach 17-20 maja 2018 r. w Warszawie. Tegoroczna edycja jest ósma z kolei. Jak czytamy na oficjalnej stronie kongresu, jego ideą jest „debata nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi, stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach”.

Premier Mateusz Morawiecki ocenił w czwartek w radiowej „Jedynce”, że organizowany od 2011 r. kongres odegrał wielką rolę, trudną do przecenia. Podkreślił również, że kongres jest miejscem, gdzie będą się „wykuwać myśli gospodarcze przyszłości”.

Droga solidarności

– Był w polskim krajobrazie intelektualnym takim wydarzeniem absolutnie bez precedensu, ponieważ bardzo mocno koncentrował się na szukaniu najlepszych ścieżek rozwoju, rozwoju w przyszłości, takiego, który by odpowiadał na potrzeby społeczeństwa polskiego drugiej dekady XXI w. i który w dużym stopniu szukałby nowej drogi, takiej może nawet, powiem zapomniane sformułowanie z przeszłości - „trzeciej drogiej”, takiej drogi, która byłaby drogą solidarności – powiedział szef rządu.

Podkreślił, że organizatorzy kongresu zapraszają różnych ludzi, z różnych stron politycznych.

Trendy przyszłości

– My chcemy budować nową elitę – mówił premier, ale – jak zaznaczył – „chcemy czerpać z tego, co w ramach III RP było akceptowalne, było rozwojem pozytywnym, i chcemy przebudowywać polską myśl polityczną, społeczną w taki sposób, aby jak najlepiej rozpoznawać trendy przyszłości, kierunki przyszłości”.

Według Morawieckiego kongres jest „takim miejscem mocno bezinteresownej wymiany myśli, a słowo, idee, traktuje śmiertelnie poważnie”. W ocenie Morawieckiego organizatorzy kongresu uważają, że poprzez idee, ideały można kształtować rzeczywistość w sposób „jak najbardziej realny”.

Podkreślił, że podczas tegorocznego Kongresu „kluczem do rozmowy o Polsce są wartości”.

– W życiu społeczeństwa i narodu wartości to fundamenty. To od nich zależy, w jakim kierunku rozwija się kraj, jaki model przyjmie. My kontynuując myśl Solidarności, podkreślamy: republikanizm, propaństwowość i dobro wspólne – zaznaczył.

Premier Morawiecki: Za 10 lat Polska będzie zdumiewać swoją nowoczesnością

zobacz więcej

Propaństwowość

Morawiecki wskazał też, że kongres rozpocznie się od panelu liderów organizacji młodzieżowych. Jego zdaniem „docenienie roli społeczeństwa obywatelskiego i jednocześnie młodych ambitnych ludzi jest bardzo ważne”. Szef rządu wyraził również zadowolenie, że „etos państwowca” jest kształtowany na nowo w młodym pokoleniu.

– W młodym pokoleniu propaństwowość staje się coraz bardziej modna. To mnie niezmiernie cieszy – oświadczył premier.

Wśród tegorocznych prelegentów kongresu są m.in. laureat Nagrody Nobla z ekonomii prof. Thomas Sargent, niemiecki filozof i kulturoznawca prof. Peter Sloterdijk, prezes Sądu Konstytucyjnego Węgier dr Tamas Sulyok, historyk prof. David Engels, poseł do PE prof. Ryszard Legutko oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Kongres „Polska Wielki Projekt” przyznaje co roku Nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od roku 2014 kapituła wręcza również medal „Odwaga i Wiarygodność”, który przyznawany jest osobom aktywnie działającym na rzecz kongresu oraz wizerunku Polski i jej obywateli w świecie.

źródło:

Zobacz więcej