RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Osiem zarzutów dla „Masy”: wyłudzenia, łapówki i załatwianie pracy w policji

Świadek Jarosław S. „Masa” zeznaje w trakcie rozprawy w 2017 r. (fot. arch. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Jarosław S. ps. Masa usłyszał w Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie osiem zarzutów – dowiedział się portal tvp.info. Śledczy zarzucają mu m.in. wyłudzenie 668 tys. zł kredytów, przekazanie oficerowi policji łapówki w postaci sterydów anabolicznych oraz dwóch ton pelletu. Świadek koronny jest podejrzany także o powoływanie się na wpływy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi i pośrednictwo w załatwieniu naboru do policji.

Świadek koronny „Masa” zatrzymany. Poważne zarzuty

Najsłynniejszy świadek koronny, Jarosław S. ps. Masa, został dzisiaj zatrzymany przez funkcjonariuszy łódzkiego Biura Spraw Wewnętrznych Policji –...

zobacz więcej

Przez całą środę oraz kilka godzin czwartkowego przedpołudnia w lubelskich „pezetach” trwały przesłuchania sześciu osób zatrzymanych w sprawie wyłudzeń kredytów bankowych, łapownictwa i powoływania się na wpływy.

Główny podejrzany, Jarosław S. ps. Masa, usłyszał łącznie osiem zarzutów. Prokurator zarzucił mu, że między sierpniem a wrześniem 2012 roku wyłudził w ośmiu bankach 668 515 zł. Z ustaleń śledczych wynika, że świadek koronny miał od 3 czerwca 2014 r. do 1 lipca 2015 r. wielokrotnie wręczyć korzyści majątkowe Zbigniewowi G., naczelnikowi Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Łapówkami były sterydy anaboliczne oraz dwie tony produktu grzewczego pellet wartości ok. 1,5 tys. zł.

Ponadto „Masa” razem ze swoim synem Mariuszem i przedsiębiorcą z Łodzi – Wojciechem Z., mieli wręczyć 2 tys. zł łapówki Grzegorzowi S., urzędnikowi II Urzędu Celnego w Łodzi. W zamian za pieniądze urzędnik miał załatwić sprawę niezapłaconego podatku w związku ze sprowadzeniem samochodu Audi Q5.

Jarosławowi S. zarzucono również, że dwukrotnie złożył fałszywe zeznania w sprawie o wykroczenie drogowe prowadzonej przez Wydział Wykroczeń i Przestępstw w Ruchu Drogowym Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, a następnie przez Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia. Podejrzany powoływał się na wpływy w łódzkiej policji i pośredniczył w załatwieniu sprawy naboru do służby w policji. Ostatni zarzut dotyczy oszustwa na szkodę właściciela firmy budowlanej, który nie otrzymał 160 tys. zł wynagrodzenia za położenie kostki brukowej na terenie posesji świadka koronnego.

Pomocnicy skruszonego

Zatrzymany w środę rano Zbigniew G., naczelnik Wydziału Wywiadu Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, usłyszał zarzuty ujawnienia „Masie” informacji z prowadzonych postępowań. Policjant odpowie także za przyjmowanie łapówek od świadka koronnego, czyli wspomnianych sterydów oraz pelletu. Naczelnikowi zarzuca się również przyjęcie od „Masy” obietnicy korzyści majątkowej za „pomoc w uzyskaniu przez ustalonego kandydata pozytywnego wyniku rozmowy kwalifikacyjnej podczas procedury przyjęcia do służby w policji”.

Z kolei Januszowi A., który miał działać wspólnie m.in. z Jarosławem S., prokurator zarzucił, że od 26 czerwca do 22 października 2014 r. oszukał na 160 tys. zł właściciela firmy budowlanej, który za ułożenie kostki brukowej na terenie posesji zajmowanej przez Jarosława Ł. nie dostał należnej zapłaty.

Prokurator podjął decyzję o skierowaniu do sądu wniosków o tymczasowe aresztowanie: Jarosława S. oraz Zbigniewa G. Pozostali podejrzani mają orzeczone dozory, zakazy opuszczania kraju i poręczenia majątkowe. Prokuratura zapowiada kolejne zatrzymania.

źródło:
Zobacz więcej