„Ukraina nie odzyska terytoriów zabranych przez Rosję”

Prom Pobieda płynie obok nowo zainstalowanego łuku kolejowego w budowie mostu drogowego i kolejowego, aby połączyć Rosję z Krymem (fot. REUTERS/Pavel Rebrov)

– Ukraina nie odzyska zabranych przez Rosję terytoriów – taką opinię wyraził specjalny przedstawiciel Stanów Zjednoczonych do spraw Ukrainy. Kurt Volker uważa, że militarna pomoc USA udzielona Ukrainie może się przyczynić do ustanowienia pokoju.

Ukraina: SBU zatrzymała szefa RIA Nowosti. „Przygotowywał materiały usprawiedliwiające aneksję Krymu”

Zatrzymany w Kijowie szef ukraińskiego biura rosyjskiej agencji prasowej RIA-Nowosti Kirił Wyszynski przygotowywał materiały usprawiedliwiające...

zobacz więcej

– Rosja jest za silna, by Ukraina odzyskała od niej zabrane terytoria – zaznaczył Kurt Volker w wypowiedzi udzielonej BBC Ukraina. Specjalny przedstawiciel USA dodał jednak, że „cena” rosyjskiej agresji już wzrosła i będzie wzrastać nadal. Zdaniem Kurta Volkera, czynnikiem powstrzymującym Rosję są sankcje, ale też ewentualna misja pokojowa Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W opinii przedstawiciela USA ds. Ukrainy również przekazanie przez temu krajowi śmiercionośnej broni przyczyni się do ustanowienia pokoju w Donbasie.

Jak wyjaśnił, niemożność utrzymania przez Ukrainę linii rozdziału sił staje się zaproszeniem do dalszej agresji.

USA w zeszłym miesiącu przekazały Ukrainie partię systemów przeciwczołgowych Javelin.

Kurt Volker po wizycie w Donbasie spotkał się z prezydentem Petrem Poroszenką. Tematem rozmów była m.in. kwestia misji pokojowej ONZ na wschodniej Ukrainie.

źródło:
Zobacz więcej