Kolejna niemiecka gazeta pisze o „polskim obozie zagłady”

Uczestnicy uroczystości na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince (fot. arch. PAP/Wojciech Pacewicz)

Niemiecki dziennik „Frankfurter Neue Presse” użył określenia „polski obóz” w stosunku do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. To określenie pojawiło się na stronach internetowych gazety w artykule dotyczącym układania kostek brukowych z mosiężnymi napisami, upamiętniającymi mieszkających tam Żydów, którzy zostali zamordowani przez niemiecki reżim.

”»Polskie obozy śmierci« błędnym wyrażeniem”

„Historia Holokaustu jest bolesna i złożona. Rozumiemy, że wyrażenia takie jak: »polskie obozy śmierci« są niewłaściwe, błędne i sprawiają ból” –...

zobacz więcej

Dziennik, informując o akcji układania w centrum Frankfurtu nad Menem kilkudziesięciu nowych kostek pamięci, opisał m.in. losy urodzonej w tym mieście Żydówki Rosette Goldschmidt.

Jak napisał „Frankfurter Neue Presse”, w 1942 r. Goldschmidt została przez nacjonalistów wysłana do „polskiego obozu zagłady w Treblince”, gdzie zginęła.

Niemiecka Polonia jest oburzona użyciem po raz kolejny przez niemiecką prasę sformułowania „polski obóz zagłady”.

Jak dowiedziało się Polskie Radio, Związek Polaków w Niemczech oraz Kluby „Gazety Polskiej” już przygotowują list protestacyjny, który zamierzają wysłać do redakcji „Frankfurter Neue Presse”.

źródło:
Zobacz więcej