RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier Morawiecki: Chcemy budować nową elitę i przebudować polską myśl polityczną

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/EPA/STOYAN NENOV / POOL)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/EPA/STOYAN NENOV / POOL)

Chcemy budować nową elitę, czerpać z tego, co w ramach III RP było rozwojem pozytywnym, chcemy przebudowywać polską myśl polityczną, społeczną w taki sposób, aby jak najlepiej rozpoznawać kierunki przyszłości – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. W Warszawie rusza właśnie VIII edycja Kongresu „Polska Wielki Projekt”.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefem KE o praworządności

Na marginesie szczytu UE-Bałkany Zachodnie w Sofii przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotkał się w środę z premierem...

zobacz więcej

Podczas kongresu toczą się debaty nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach.

Premier Mateusz Morawiecki w radiowej Jedynce stwierdził, że organizowany od 2011 r. kongres odegrał wielką rolę, trudną do przecenienia. Podkreślił również, że kongres jest miejscem, gdzie będą się „wykuwać myśli gospodarcze przyszłości”.

Szef rządu podkreślił, że organizatorzy kongresu zapraszają różnych ludzi, z różnych stron politycznych.

– My chcemy budować nową elitę – mówił premier. Zaznaczył jednak, że „chcemy czerpać z tego, co w ramach III RP było akceptowalne, było rozwojem pozytywnym i chcemy przebudowywać polską myśl polityczną, społeczną, w taki sposób, aby jak najlepiej rozpoznawać trendy przyszłości, kierunki przyszłości”.

– My rzeczywiście chcemy dobrze zdefiniować możliwą rolę Polski we współczesnym świecie, ale też chcemy, posługując się językiem sportowym, boksować się trochę w wyższej wadze, bo uważamy że nasza tradycja, historia, nasze wielkie osiągnięcia z przeszłości, duma z Polski – nas do tego ciągnie, predestynuje – mówił premier.

Premier dodał, że bardzo chciałby, aby Polska odegrała ogromną rolę w przyszłości.

Morawiecki przypomniał też, że prezydent Lech Kaczyński nawiązywał do dziedzictwa „Solidarności”. – Pięknie powiązał to również z dziedzictwem, a zarazem z wyzwaniem dotyczącym budowy silnego państwa, państwowości, republikanizmu – mówił szef rządu.

Premier Morawiecki: Za 10 lat Polska będzie zdumiewać swoją nowoczesnością

zobacz więcej

Na pytanie, jaka w dzisiejszym świecie jest siła intelektualistów i jakie mają oni szanse, aby przebić się do świadomości społecznej w dobie mediów społecznościowych, premier powiedział, że dlatego właśnie wspomina o Kongresie „Polska Wielki Projekt”, bo jest on „miejscem mocno bezinteresownej wymiany myśli, a słowo, idee, traktuje śmiertelnie poważnie”.

Dopytywany, „gdzie widzi Polskę za 10, 20 lat”, ocenił że „z gospodarczego punktu widzenia Polska może być krajem wysoko zaawansowanych technologii, który wytycza pewne trendy”.

– Chciałbym też, żeby Polska pokazała światu, na czym powinien polegać nowy kontrakt społeczny, nowy ład społeczny, który się kształtuje na naszych oczach – oświadczył Morawiecki.

Jego zdaniem, model który funkcjonował od czasów zakończenia II wojny światowej, przez zmiany społeczne, które od tego czasu zaszły, stał się nieaktualny i niesprawiedliwy.

„Kluczem do rozmowy o Polsce są wartości”

Premier podkreślił, że podczas tegorocznego Kongresu „kluczem do rozmowy o Polsce są wartości”.

– W życiu społeczeństwa i narodu wartości to fundamenty. To od nich zależy, w jakim kierunku rozwija się kraj, jaki model przyjmie. My, kontynuując myśl „Solidarności”, podkreślamy: republikanizm, propaństwowość i dobro wspólne – zaznaczył.

Konwencja PiS w Warszawie. Premier Morawiecki zaprezentował swoją „piątkę”

Mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc., wyprawka w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program...

zobacz więcej

Morawiecki wskazał też, że Kongres rozpocznie się od panelu liderów organizacji młodzieżowych. Jego zdaniem „docenienie roli społeczeństwa obywatelskiego i jednocześnie młodych ambitnych ludzi, jest bardzo ważne”. Szef rządu wyraził również zadowolenie, że „etos państwowca” jest kształtowany na nowo w młodym pokoleniu.

Wśród tegorocznych prelegentów Kongresu są m.in. laureat Nagrody Nobla z ekonomii prof. Thomas Sargent, niemiecki filozof i kulturoznawca prof. Peter Sloterdijk, prezes Sądu Konstytucyjnego Węgier dr Tamas Sulyok, historyk prof. David Engels, poseł do PE prof. Ryszard Legutko i marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Kongres „Polska Wielki Projekt” przyznaje co roku Nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od 2014 r. kapituła wręcza również medal „Odwaga i Wiarygodność”, który przyznawany jest aktywnie działającym na rzecz Kongresu oraz wizerunku Polski i jej obywateli w świecie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej