Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefem KE o praworządności

Mateusz Morawiecki, Jean-Claude Juncker (fot. REUTERS/Yves Herman)

Na marginesie szczytu UE-Bałkany Zachodnie w Sofii przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotkał się w środę z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowa - jak dodało źródło - dotyczyła toczącego się sporu w sprawie praworządności w Polsce.

Kluczowe tematy przy kolacji. Przywódcy unijni spotkali się w Sofii

W stolicy Bułgarii Sofii odbyła się nieformalna kolacja unijnych przywódców. Spotkanie poprzedził czwartkowy szczyt Unia Europejska-Bałkany...

zobacz więcej

Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że w czwartek planowane jest kolejne, dłuższe spotkanie premiera z szefem KE.

Jeden z unijnych urzędników powiedział IAR że Jean-Claude Juncker powtórzył stanowisko Komisji, że są postępy w rozmowach, ale niewystarczające i że Bruksela oczekuje kolejnych zmian w reformach sądownictwa.

We wtorek Juncker ocenił na konferencji prasowej w Brukseli, że Polska dokonała postępu w sprawie praworządności, ale jest on jeszcze niewystarczający. Zaznaczył przy tym, że jest optymistą w sprawie negocjacji z Warszawą.

– Moje stosunki z polskim premierem są tak dobre, jak to tylko możliwe. Uważam, że Polska poczyniła postęp, jeszcze niewystarczający, ale prowadzimy dyskusje i negocjacje, które muszą zakończyć się pod koniec czerwca lub na początku lipca. Jestem optymistą – powiedział szef KE.


Juncker: prowadzimy konstruktywny dialog z polskim rządem

Szczyt UE-Bałkany Zachodnie

Szczyt UE-Bałkany Zachodnie odbędzie się w czwartek w Sofii. W środę unijni przywódcy spotkali się na kolacji w stolicy Bułgarii, by rozmawiać m.in. o wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem oraz kwestiach handlowych.

źródło:
Zobacz więcej