Raport

Epidemia koronawirusa

Nowe połączenia z lotniska we Włoszech. Kosmiczne

Start rakiety Y2 Long March-5 z Wenchang Satellite Launch Center w prowincji Hainan w Chinach (fot. REUTERS/Stringer)

Z lotniska koło Tarentu w Apulii na południu Włoch będzie można polecieć w kosmos. To pierwsze lotnisko w tym kraju, które ma obsługiwać także loty suborbitalne – ogłosiły władze regionu i zapowiedziały rozpoczęcie prac, by dostosować port do nowego zadania.

„Nikt poza mną nie wie, gdzie jest ta skrzynia”. Milioner zachęca do szukania skarbu

Forest Fenn, 87-letni milioner twierdzi, że zakopał skarb o wartości około dwóch milionów dolarów na terytorium Gór Skalistych w Nowym Meksyku. Jak...

zobacz więcej

Zgodnie z planami przedstawionymi przez przewodniczącego władz regionu Apulia Michele Emiliano lotnisko Grottaglie, wybrane spośród innych włoskich kandydatur, stanie się do 2020 r. portem kosmicznym, obsługującym loty suborbitalne na wysokość ok. 100 km.

Tym samym lotnisko chce stać się ważnym punktem na mapie rozwijającej się światowej komercyjnej turystyki kosmicznej.

– Podpiszemy natychmiast kontrakty z liniami lotniczymi, które organizują takie loty – oświadczył Emiliano, podkreślając, że miejsce to będzie punktem odniesienia dla całej Europy.

– Dla Apulii to czynnik przyciągający zainteresowanie i inwestycje o ogromnym znaczeniu – dodał przewodniczący władz Apulii. Jego zdaniem stanowi to wielką szansę na rozwój całego regionu, który leży na biedniejszym południu Włoch.

Jak zapewniono, lotnisko Grottaglie, wyróżniające się rozwiniętym zapleczem badawczym w dziedzinie kosmosu i aeronautyki oraz wysokim poziomem przemysłu związanego z tą dziedziną, stanowi doskonałe miejsce na taki obiekt zarówno z punktu widzenia logistyki, jak i prowadzonej tam działalności.

Wyboru tego lotniska dokonało włoskie Ministerstwo Infrastruktury i Transportu.

źródło:

Zobacz więcej