RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent Duda złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim

Prezydent Andrzej Duda złożył w środę po południu czasu miejscowego kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. To najważniejszy punkt pierwszego dnia wizyty głowy państwa w Stanach Zjednoczonych. Prezydent spotkał się również w burmistrzem Stevenem Fulopem.

– Prezydent zgodnie ze swoją deklaracją złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. To była wola prezydenta wyrażona kilka dni temu, że chce w dyskusji, która toczy się w sprawie losu tego pomnika, bardzo wyraźnie zaznaczyć, że wymaga on uszanowania, że jest także dla prezydenta rzeczą niezwykle cenną jako dziedzictwo pamięci o bohaterach, którzy zginęli za ojczyznę – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Chwilę po Andrzeju Dudzie w ten sam sposób hołd ofiarom stalinowskiej zbrodni oddał burmistrz Jersey City. Fulop przekazał polskiemu prezydentowi miniaturową wersję Pomnika Katyńskiego. Wykonał ją w 1988 sam Andrzej Pityński, który jest twórcą monumentu. Rzeźbiarz przekazał ją miastu Jersey City w 1991 roku. Wręczenie polskiemu prezydentowi miniatury odbyło się za aprobatą Pityńskiego, który poparł przeniesienie monumentu.

Szacunek dla pomnika

Andrzej Duda chwilę porozmawiał z burmistrzem. Jak przekazał minister Szczerski, prezydent powiedział Fulopowi „dość kategorycznie i wyraźnie, że oczekuje wypełnienia obowiązku, jakim jest poszanowanie Pomnika Katyńskiego w Jersey City”. Przekazał również burmistrzowi książkę o Katyniu.

Przez ostatnie tygodnie Pomnik Katyński był przedmiotem sporu. Konflikt został rozwiązany w miniony piątek w wyniku porozumienia zawartego przez miasto Jersey City z polskim rządem i Komitetem Pomnika Katyńskiego.

Na mocy porozumienia monument zostanie przesunięty 60 metrów od ruchliwego placu, na którym stoi obecnie. Pozostanie jednak na nabrzeżu Jersey City z taką samą spektakularną panoramą Manhattanu.

Koszty przeniesienia pomnika oraz wszelkich modyfikacji infrastruktury pokryje miasto. Strona polska poniesie koszty zagospodarowania terenu wokół pomnika.

Prezydent Duda rozpoczął w środę wizytę w USA, w czasie której m.in. weźmie udział w Nowym Jorku w debacie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, a w Chicago spotka się z Polonią. Prezydentowi towarzyszy pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Para prezydencka wróci do kraju w niedzielę wieczorem.

źródło:
Zobacz więcej