Uroczystości w San Vittore del Lazio ku czci żołnierzy gen. Andersa

Uroczystości upamiętniające żołnierzy gen. Władysława Andersa, którzy polegli w bitwie o Monte Cassino, odbyły się w San Vittore del Lazio we Włoszech. W tym miasteczku, leżącym kilka kilometrów od Monte Cassino, w latach 1944-45 znajdował się tymczasowy cmentarz, gdzie pochowano ok. 500 polskich żołnierzy.

Papież pozdrowił uczestników obchodów 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Trwają obchody 74. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Polska delegacja wraz z weteranami II Korpusu Polskiego udała się w środę na audiencję...

zobacz więcej

– Pamięć o tamtych wydarzeniach łączy nasze narody węzłem przyjaźni na wieki – mówił podczas uroczystości szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. W ziemię San Vittore del Lazio „wsiąkła polska krew przelewana po to, aby Polska, aby Italia, aby Europa były wolne” – przypominał Kasprzyk.

– Ta krew wsiąkła dlatego, że żołnierze 2. Korpusu chcieli wybawić Europę spod jarzma narodowosocjalistycznej III Rzeszy. Ta ziemia jest święta. Stoimy w miejscu, gdzie spoczywali żołnierze podlegli w bitwie o Monte Cassino; stąd zostali przeniesieni na cmentarz wojenny. Za tę ziemię oddawali życie najlepsi synowie narodu polskiego - zaznaczył.

Kasprzyk przypomniał także słowa papieża Jana Pawła II, który mówił, że „na pamięci, historii o heroicznych czynach narodu polskiego należy wznosić gmach współczesności”.

– Nie można zbudować współczesności, nie można myśleć o przyszłości, jeżeli nie pamięta się o tym, co działo się dziesiątki lat temu, jeżeli zapomni się o krwi przelewanej w obronie Polski, w obronie Europy – podkreślił.

Burmistrz San Vittore del Lazio Nadia Bucci wyraziła wdzięczność poległym żołnierzom 2. Korpusu Polskiego, którzy - jak mówiła – „oddali Bogu ducha, serca Polsce, a ciało bratniej ziemi włoskiej”.

– Zebraliśmy się dzisiaj w San Vittore del Lazio, aby upamiętnić zasługi na polu chwały i krew przelaną na naszej ziemi 74 lata temu przez bohaterskich żołnierzy 2. Korpusu. Młodzi żołnierze piechoty polskiej pod dowództwem bohaterskiego gen. Władysława Andersa, w tych tragicznych tygodniach z ponadludzkim wysiłkiem walczyli z wrogiem, który wcześniej zajął ich ziemię, a następnie ziemię włoską, stając się symbolem heroicznej walki o wolność i honor, które od zawsze były wartościami wyróżniającymi polski naród – mówiła.

W San Vittore del Lazio, przy jednym z dwóch szlaków bitewnych i komunikacyjnych nazywanych Drogą do Piekieł, prowadzących na pole walki o Monte Cassino, w połowie maja 1944 r. ulokowano miejsce tymczasowego pochówku poległych żołnierzy.

Prowizoryczny, tymczasowy cmentarz powstał przy XV-wiecznym kościółku Santa Maria del Soccorso. W 1945 r. szczątki żołnierzy zostały przeniesione na cmentarz Monte Cassino.

Monte Cassino wraz z znajdującym się na wzgórzu klasztorem benedyktynów było w czasie II wojny światowej kluczową niemiecką pozycją obronną na tzw. linii Gustawa, mającą uniemożliwić aliantom zdobycie Rzymu. 18 maja 1944 r. po niezwykle zaciętych walkach zdobył je 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.

źródło:

Zobacz więcej