Tusk lekceważąco o Trumpie: Jak się ma takich przyjaciół, to po co komu wrogowie?

Tusk krytykuje administrację Trumpa przed szczytem w Sofii (fot. REUTERS/Eric Vidal)

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk skrytykował w środę działania administracji prezydenta Donalda Trumpa w kwestii porozumienia z Iranem i handlu. Na konferencji prasowej w Sofii Tusk powiedział, że w efekcie działań Trumpa UE „pozbyła się wszelkich złudzeń”.

Ekspert: UE nie puści Tuska ze stanowiska? To chyba „Polish joke”

- Czy zostawienie misji w Radzie Europejskiej przy bardzo trudnych sprawach, Brexitu, wszystkich rzeczy, jakie z tego wynikają, jest możliwe? –...

zobacz więcej

Szef Rady Europejskiej podkreślał na konferencji przed szczytem UE–Bałkany Zachodnie, że w obliczu wycofania się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem i decyzji Trumpa o nałożeniu dodatkowych ceł na unijną stal i aluminium Unia musi przede wszystkim zachować jedność.

– Możemy podziękować prezydentowi Trumpowi, bo dzięki niemu w Europie pozbyliśmy się złudzeń. Dał nam do zrozumienia, że jeśli potrzebujesz pomocnej dłoni, to znajdziesz ją... na końcu własnego ramienia – powiedział Tusk.

Zaznaczył, że obok tradycyjnych politycznych wyzwań, z którymi mierzy się Europa - rosnącej potęgi Chin i agresywnej postawy Rosji - UE spotyka się z nowym fenomenem: „kapryśną asertywnością amerykańskiej administracji”. Wskazał przy tym na ostatnie działania administracji prezydenta Trumpa.

– Patrząc na ostatnie decyzje prezydenta Trumpa, ktoś mógłby nawet pomyśleć: jak się ma takich przyjaciół, to po co komu wrogowie? – zaznaczył.

Jak podkreślił, wszystko, o czym przywódcy będą dyskutować w środę i czwartek, ma wymiar globalny.

– Nie mam wątpliwości, że w nowej globalnej grze Europa będzie albo jednym z głównych graczy, albo pionkiem. To jedyna prawdziwa alternatywa. Aby stać się podmiotem, a nie przedmiotem globalnej polityki, Europa musi być zjednoczona gospodarczo, politycznie, a także militarnie jak nigdy dotąd. Mówiąc krótko: albo jesteśmy razem, albo nie będzie nas w ogóle – podkreślił.

Schetyna o starcie Tuska w eurowyborach: Dobry scenariusz dla PO. Nie wiem, czy możliwy

– Start byłego premiera, szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska w wyborach do europarlamentu w 2019 r. to dla PO bardzo dobry scenariusz. Nie wiem,...

zobacz więcej

Przypomniał też najważniejsze tematy, jakie mają być poruszone na środowej kolacji przywódców UE – wycofanie się USA z umowy z Iranem, nałożenie przez USA ceł na unijną stal i aluminium oraz inwestycje UE w badania i innowacje.

W kwestii Iranu - jak mówił - będzie chciał, aby przywódcy potwierdzili na szczycie w Sofii, że UE będzie trzymać się porozumienia tak długo, jak robi to Iran.

– Umowa jest korzystna dla bezpieczeństwa europejskiego i globalnego, dlatego musimy ją utrzymać. Pomimo niepewności USA. Przyjrzymy się również temu, jak chronić firmy europejskie przed negatywnymi konsekwencjami decyzji USA. I chcę, aby Komisja Europejska otrzymała zielone światło do tego, by była gotowa do działania, jeśli tylko naruszone zostaną europejskie interesy – zaznaczył.

Jak mówił Tusk, jedność krajów UE będzie również niezbędna, jeśli chodzi o nałożenie na UE przez administrację Trumpa dodatkowych ceł na stal i aluminium. Podkreślił, że cel jest jasny: trwałe zwolnienie UE z amerykańskich taryf.

– UE i USA są przyjaciółmi i partnerami, dlatego taryfy amerykańskie nie mogą być uzasadnione kwestiami bezpieczeństwa narodowego. Absurdem jest nawet myślenie, że UE może stanowić zagrożenie dla USA. Musimy przywrócić rzeczywistość w tej dyskusji, czego dziś brakuje – powiedział.

W kwestii badań i innowacji – jak mówił – zamierza zadać unijnym liderom na kolacji dwa pytania: co chcą zrobić na poziomie UE, aby pobudzić przełomowe innowacje, oraz w jaki sposób chcą, aby UE stała się ważnym graczem w sektorze big data.

Tusk podkreślił, że czwartkowy szczyt UE–Bałkany Zachodnie będzie pierwszym spotkaniem całej UE z państwami tego regionu od piętnastu lat.

źródło:

Zobacz więcej