Juncker: Postęp w rozmowach z Polską niewystarczający

Jean Claude Juncker ma spotkać się dziś z Mateuszem Morawieckim w Sofii, gdzie jutro odbędzie się szczyt Unia Europejska-Bałkany Zachodnie(fot. PAP/EPA/CLAUDIO GIOVANNINI)

Polska dokonała postępu w sprawie praworządności, ale jest on jeszcze niewystarczający – oświadczył szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jak zaznaczył, jest optymistą w sprawie negocjacji z Warszawą.

Juncker z „zadowoleniem i sympatią” o projekcie zmian w ustawach okołosądowych

Szef Komisji Europejskiej Jean Claude Juncker oświadczył, że „z najwyższym zadowoleniem i sympatią” przyjął zaproponowane przez Prawo i...

zobacz więcej

– Mam najlepsze relacje z możliwych z polskim premierem. Uważam, że Polska zrobiła postęp, ale niewystarczający. Natomiast rozmawiamy, prowadzimy negocjacje, które muszą się zakończyć do końca czerwca, początku lipca. Jestem optymistą – dodał szef Komisji.

Wiceszef KE Frans Timmermans przekazał kolegium komisarzy informacje na temat stanu rozmów z Polską w sprawie spornych kwestii dotyczących wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Jego zdaniem wprowadzone w ostatnim czasie zmiany nie gwarantują jeszcze, że sądownictwo będzie niezależne.

Komisarz Dimitris Awramopulos, który informował dziennikarzy o przebiegu posiedzenia Komisji, wskazywał, że popiera ona podejście Timmermansa. – Kolegium mówi jednym głosem. Pierwszy wiceprzewodniczący Frans Timmermans jasno się wypowiedział (w sprawie Polski – red.) – powiedział Awramopulos.

Kolejne posiedzenie Rady UE ds. ogólnych, czyli ministrów ds. europejskich państw członkowskich, na którym omawiana będzie sprawa dotycząca Polski, odbędzie się 26 czerwca. Timmermans sugerował, że do tego czasu powinno nastąpić jakieś rozstrzygnięcie, które pozwoli albo wycofać (zamrozić) procedurę z art 7., albo pójść w niej krok do przodu.

Słowa Junckera, wskazujące na konieczność zakończenia rozmów z Polską do początku lipca, odnoszą się do tego spotkania, ale też do daty 3 lipca. Na ten dzień wskazywał Timmermans za zamkniętymi drzwiami podczas poniedziałkowego spotkania ministrów ds. europejskich. Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem do 3 lipca niektórzy sędziowie Sądu Najwyższego mogą być zmuszeni do przejścia w stan spoczynku. Komisja uznaje, że status tych, którzy nie wystąpili o możliwość przedłużenia orzekania i zasiadania w Sądzie Najwyższym, będzie niejasny.

źródło:
Zobacz więcej