Okręty z rakietami Kalibr będą na stałe na Morzu Śródziemnym

Putin zapowiedział to na naradzie z szefami resortu obrony i kompleksu zbrojeniowego. (fot. yt/Al-Masdar News)

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że okręty rosyjskiej marynarki wojennej z pociskami manewrującymi Kalibr będą pełnić stałą służbę na Morzu Śródziemnym. Putin zapowiedział to na naradzie z szefami resortu obrony i kompleksu zbrojeniowego.

Merkel zatelefonowała do Putina. Będą bronić porozumienia atomowego z Iranem

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin w piątkowej rozmowie telefonicznej poruszyli temat sytuacji na Bliskim Wschodzie,...

zobacz więcej

– W tym roku zaplanowano 102 wyjścia okrętów, w tym podwodnych – powiedział Putin w Soczi.

Prezydent Rosji uzasadnił stałą służbę na Morzu Śródziemnym jednostek z pociskami manewrującymi utrzymującym się zagrożeniem ze strony międzynarodowych terrorystów działających w Syrii.

W pociski manewrujące Kalibr wyposażone są fregaty Admirał Essen i Admirał Grigorowicz wchodzące w skład rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Obie jednostki przeprowadzały ostrzały pozycji bojowników w Syrii, w tym z użyciem pocisków Kalibr.

Putin powiedział, że właśnie za sprawą tych ostrzałów i skutecznych operacji lotnictwa pokładowego „poważne szkody ponieśli terroryści” i możliwe było zniszczenie „ważnych obiektów ich infrastruktury”. Według danych z połowy maja na Morzu Śródziemnym operowało około 15 okrętów wojennych i jednostek zaopatrzenia rosyjskiej marynarki. Po raz pierwszy Rosja użyła pocisków manewrujących Kalibr w Syrii w październiku 2015 r., wystrzeliwując je z okrętów na Morzu Kaspijskim. Użyto wówczas do ataku 26 pocisków Kalibr-NK (w terminologii zachodniej SS-N-27 Sizzler), które po przebyciu dystansu około 1,5 tys. km trafiły w wyznaczone cele z dokładnością do 3 metrów.

Według rosyjskich mediów pociski Kalibr są zdolne do rażenia celów na odległość 2,6 tys. km; podczas lotu stale zmieniają wysokość i kierunek, co utrudnia ich wykrycie przez systemy obrony przeciwrakietowej.

źródło:

Zobacz więcej