Krzysztof Wielicki laureatem Nagrody Księżniczki Asturii

Na zdjęciu archiwalnym z 28.06.2014 r.: Reinhold Messner (P) i Krzysztof Wielicki (L) podczas konferencji prasowej we Władysławowie. Wybitni himalaiści Krzysztof Wielicki i Włoch Reinhold Messner zostali laureatami Nagrody Księżniczki Asturii w kategorii sport (fot. arch. PAP/Adam Warżawa)

Wybitni himalaiści, Polak Krzysztof Wielicki i Włoch Reinhold Messner, zostali laureatami Nagrody Księżniczki Asturii w kategorii sport. Wyróżnienia przyznano w Oviedo.

Himalaiści pakują sprzęt w bazie pod K2

– Sprzęt wspinaczkowy, reaktory, liny, śpiwory, namioty, część jedzenia. To wszystko zostało zniesione do bazy, ponieważ nie może zostać w górach....

zobacz więcej

17 lutego 1980 r. Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki jako pierwsi alpiniści w historii zdobyli zimą najwyższą górę świata - Mount Everest. Messner był pierwszym człowiekiem, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum - wszystkie 14 ośmiotysięczników świata (1986).

W poprzednich latach nagroda z kategorii sportowej księżniczki Asturii trafiała m.in. do hiszpańskiej reprezentacji piłkarskiej, tenisisty Rafaela Nadala, a przed rokiem do drużyny Nowej Zelandii w rugby.

Nagroda Księżniczki Asturii przyznawana jest w kilku dziedzinach, m.in. sztuka, komunikacja i działania na rzecz ludzkości, badania naukowe, technika oraz zgoda między narodami.

Przed rokiem nagrodę literacką otrzymał polski poeta Adam Zagajewski.

źródło:

Zobacz więcej