Kempa: Polski rząd przeznaczył na pomoc humanitarną 770 mln zł

Około 770 milionów złotych przeznaczył polski rząd na pomoc humanitarną. Taką informację przekazała Beata Kempa, minister do spraw pomocy humanitarnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podczas międzynarodowej konferencji „Polska pomoc humanitarna. Potrzeby - wyzwania – działania”.

„Otwarta formuła polskiej pomocy”. Pomoc humanitarna dla uchodźców w Jordanii

Beata Kempa przebywa od soboty w Jordanii, gdzie odwiedzi dwa obozy dla uchodźców – Zaatari i Azrak oraz spotka się z przedstawicielami UE,...

zobacz więcej

– W 2017 roku Polska przeznaczyła ponad 180 milionów złotych na pomoc humanitarną i prawie 590 milionów na pomoc dotyczącą rozwoju, co w sumie daje około 770 milionów złotych" – powiedziała Beata Kempa.

Minister dodała, że pomoc dla potrzebujących z roku na rok rośnie. – W stosunku do 2015 roku środki finansowe na cele humanitarne zostały zwiększone sześciokrotnie, natomiast w stosunku do roku 2016 - około dwukrotnie – poinformowała Kempa.

– Uczestniczymy w działaniach ONZ oraz UE, w szczególności poprzez udział w nowych instrumentach unijnych, kierowanych na rzecz pomocy uchodźcom i migrantom – dodała.

Polska udziela pomocy humanitarnej na terenie krajów, w których przebywają uchodźcy z Libanu i Jordanii, a także tam, gdzie toczą się konflikty zbrojne, na przykład w Syrii i Iraku. Polska od 2016 roku wspiera Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża i agencje ONZ specjalizujące się w pomocy, takie jak UNICEF.

źródło:
Zobacz więcej