Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Papież pozdrowił uczestników obchodów 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Ruiny klasztoru na wzgórzu Monte Cassino (fot. REUTERS/Ministry of Defence/Handout)

Trwają obchody 74. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Polska delegacja wraz z weteranami II Korpusu Polskiego udała się w środę na audiencję generalną papieża Franciszka, podczas której Ojciec Święty pozdrowił obecnych Polaków oraz apelował o zaprzestanie eskalacji aktualnie toczących się konfliktów.

Weterani i polscy Sprawiedliwi jadą do Izraela. Chcą uczcić trzy rocznice

Weterani walk o niepodległość Polski i polscy Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata, wraz z delegacją państwową, udają się w niedzielę z pielgrzymką do...

zobacz więcej

– Pozdrawiam pielgrzymów polskich, a szczególnie weteranów II wojny światowej, przybyłych na obchody rocznicy bitwy o Monte Cassino – powiedział papież, zwracając się do Polaków.

Franciszek rozważając minione wydarzenia, apelował o pokój na świecie. – Niech tragedia przeżytej przez was wojny, hart waszego ducha, wierność ideałom i świadectwo życia staną się apelem o zaprzestanie toczonych w świecie wojen i o poszukiwanie dróg pokoju – zaznaczył.

W czasie środowej wizyty w Watykanie polska delegacja z kombatantami II Korpusu Polskiego i prezesami organizacji kombatanckich będzie też przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra. W piątek przypada 98. rocznica urodzin papieża Polaka.

Bitwa pod Monte Cassino toczyła się od 17 stycznia do 19 maja 1944 r. Zwycięstwo przypadło siłom alianckim, które wspierał II Korpus Polski z gen. Andersem na czele.

źródło:

Zobacz więcej