Prezydent Duda w Nowym Jorku. Złoży kwiaty przed pomnikiem katyńskim w Jersey City

Prezydent Andrzej Duda przyleciał do Nowego Jorku. W siedzibie ONZ prezydent weźmie udział w debacie na temat przestrzegania prawa międzynarodowego. Ważnym punktem wizyty będzie również złożenie kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City.

Prezydent wydał oświadczenie w sprawie Pomnika Katyńskiego

Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że wspiera działania środowisk polonijnych i polskiej dyplomacji, których celem jest pozytywne rozwiązanie kwestii...

zobacz więcej

Wizyta prezydenta Dudy w Nowym Jorku rozpocznie się od odwiedzin archiwum Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz od spotkania z przedstawicielami środowisk żydowskich.

W środę po południu pojedzie do Jersey City i złoży kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim. W ostatnich dniach amerykańskiej Polonii udało się wywalczyć pozostawienie pomnika na nadbrzeżu w Jersey City. Po negocjacjach z dyplomatami, burmistrz miasta Steven Fulop postanowił przesunąć monument jedynie o kilkadziesiąt metrów.

W czwartek Andrzej Duda będzie przewodniczył obradom Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconym przestrzeganiu prawa międzynarodowego. To główny temat polskiego, niestałego członkostwa w Radzie. W maju to właśnie nasz kraj przewodniczy obradom tego gremium, co jest jednym z głównych powodów wizyty prezydenta w USA.

W piątek Andrzej Duda poleci do Chicago. Spotka się tam z gubernatorem stanu Illinois, złoży kwiaty pod pomnikiem katyńskim i tablicą smoleńską oraz odwiedzi żołnierzy amerykańskiej Gwardii Narodowej. Na sobotę i niedzielę zaplanowane są spotkania z Polonią w Chicago. Do Polski prezydent wróci w niedzielę.

źródło:
Zobacz więcej