
Irlandzki premier Leo Varadkar wziął udział w kampanii na rzecz liberalizacji przepisów aborcyjnych przed zaplanowanym na 25 maja referendum w tej sprawie. Tłumaczył, że zmiana przepisów jest konieczna dla ochrony praw kobiet.
Tysiące osób protestowały w sobotę w Dublinie w pobliżu irlandzkiego parlamentu, apelując o głosowanie przeciw liberalizacji przepisów aborcyjnych...
zobacz więcej
W trakcie spotkań z wyborcami na ulicach Dublina Varadkar apelował o poparcie dla zniesienia ósmej poprawki do konstytucji z 1983 roku, która zrównała prawo do życia matki i jej nienarodzonego dziecka, oraz przekazanie dalszych kompetencji legislacyjnych w tej sprawie parlamentowi.
Jak argumentował, zgodnie z obecnymi przepisami kobieta, która przyjmie kupione w internecie pigułki wczesnoporonne, może podlegać ostrzejszej karze niż sprawca gwałtu – nawet do czternastu lat więzienia.
– Kara czternastu lat jest bardzo dotkliwa, (...) ale tak musi być zgodnie z treścią ósmej poprawki – tłumaczył, dodając, że „o ile jej nie usuniemy, to nie będziemy mogli skasować tej sankcji”.
69 proc. rodzin nie wiedziało, że urodzi się im dziecko z zespołem Downa; 80,5 proc. rodziców takich dzieci uważa się za osoby wierzące, 14,5 proc....
zobacz więcej
Varadkar ocenił, że takie wykorzystywanie wizerunku jest „błędne” i stanowi „próbę zaciemnienia obrazu” przed głosowaniem przez podawanie błędnych informacji.
– Bardzo jasno zaznaczyliśmy w proponowanej legislacji, że niepełnosprawność nie będzie podstawą do zakończenia ciąży – zastrzegł, dodając, że jego zdaniem to „jedna z wielu prób (...) wywołania konfuzji” wokół rządowej propozycji.
W podobnym tonie wypowiedział się minister zdrowia Simon Harris, który dodał, że „jest bardzo przykre mówienie ludziom z zespołem Downa, że urodzili się w Irlandii jedynie dzięki ósmej poprawce”, co ocenił jako nieprawdziwe.
W Irlandii od 1 stycznia 2014 roku prawo zezwala na dokonanie aborcji w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia matki, ale wyłącznie po uzyskaniu zgody określonej w ustawie liczby lekarzy różnych specjalizacji i w jednym z rygorystycznie wybranych szpitali. Każdorazowo o decyzji musi zostać również poinformowany irlandzki minister zdrowia.
3,3 tys. kobiet dokonało aborcji
Jednocześnie zgodnie z trzynastą i czternastą poprawką do konstytucji kobiety mają prawo do informacji o procedurach dotyczących legalnej aborcji w innym kraju i prawo do przeprowadzenia podróży w tym celu. W 2016 roku blisko 3,3 tys. kobiet dokonało aborcji w klinikach na terenie Wielkiej Brytanii, często korzystając ze wsparcia organizacji pozarządowych, które pomagają zorganizować taki wyjazd.
W przypadku poparcia wyborców dla uchylenia ósmej poprawki kwestia ustalenia szczegółów nowej legislacji spadnie na polityków zasiadających w parlamencie. Według rządowych planów dotychczasowe zapisy zostałyby zastąpione możliwością aborcji do 12. tygodnia życia dziecka, a także w przypadku zagrożenia życia lub poważnego zagrożenia zdrowia (fizycznego lub psychicznego) kobiety.
Sondaże wskazują na przewagę zwolenników liberalizacji przepisów.