Londyn walczy o czyste powietrze. Miasto chce wprowadzić dni bez jazdy samochodem

Według statystyk na choroby związane z zanieczyszczeniem rocznie przedwcześnie umiera około dziesięciu tysięcy londyńczyków (fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)

Z powodu wysokiego poziomu zanieczyszczenia władze Londynu mają zamiar wprowadzić dni bez jazdy samochodem. Według statystyk na choroby związane z zanieczyszczeniem rocznie przedwcześnie umiera około dziesięciu tysięcy londyńczyków.

„Temat smogu jest ważny dla mieszkańców tak dużego miasta jak Warszawa”

– Myślę, że temat smogu jest ważny dla mieszkańców tak dużego miasta, jakim jest Warszawa. Musimy pamiętać o tym, że źródłem smogu są nie tylko...

zobacz więcej

W Londynie regularnie przekraczane są dopuszczalne przez Unię Europejską limity stężenia szkodliwych substancji w powietrzu, za co wini się przede wszystkim autobusy i samochody napędzane silnikiem Diesla. Według statystyk na choroby związane z zanieczyszczeniem rocznie przedwcześnie umiera około dziesięciu tysięcy londyńczyków.

– Mam nadzieję, że w tym roku w każdej dzielnicy zostaną wprowadzone wolne dni bez jazdy samochodem – zaznaczył burmistrz Londynu Sadiq Khan. Dodał, że „bardziej ambitne plany” są przewidziane na 2019 rok.

Rzecznik burmistrza zaznaczyła, że Sadiq Khan „jest zdeterminowany zrobić wszystko, co w jego mocy, aby chronić zdrowie londyńczyków”. Jego priorytetem jest postawienie na transport pieszy, rowerowy i publiczny, aby zmniejszyć zależność londyńczyków od zanieczyszczających samochodów.

Według informacji dziennika „The Guardian” władze chcą w tym roku wprowadzić w poszczególnych dzielnicach Londynu wolne dni od jazdy samochodem, co spowoduje, że społeczeństwo powoli będzie odzwyczajać się od korzystania z aut.

„Walka z toksycznymi emisjami z pojazdów najbardziej zanieczyszczających środowisko jest główną częścią trudnych działań, które burmistrz wprowadził, aby pomóc oczyścić powietrze w Londynie” – podaje dziennik.

W październiku ub.r. w Londynie wprowadzono opłatę ekologiczną za wjazd do centrum starszych samochodów, emitujących więcej groźnych spalin. Część działaczy ekologicznych przekonuje, że to za mało. Organizacja Friends of the Earth uważa, że rząd lub samorządy powinny dopłacać Brytyjczykom, by mogli wymienić samochody na bardziej ekologiczne.

źródło:
Zobacz więcej