„Temat smogu jest ważny dla mieszkańców tak dużego miasta jak Warszawa”

– Myślę, że temat smogu jest ważny dla mieszkańców tak dużego miasta, jakim jest Warszawa. Musimy pamiętać o tym, że źródłem smogu są nie tylko piece starego typu, które należy wymienić, ale są również samochody – powiedziała na antenie TVP Info posłanka Anna Maria Siarkowska. Skomentowała w ten sposób poranną konferencję prasową kandydata na prezydenta Warszawy Patryka Jakiego, która dotyczyła problemu smogu w stolicy.

Smog w prawie całej Polsce. W Warszawie normy przekroczone ponaddwukrotnie

Smog w wielu polskich miastach. Normy przekroczone ponad kilkukrotnie, a będzie jeszcze gorzej. Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska...

zobacz więcej

Członkini partii Republikańskiej zwróciła uwagę na znaczenie położenia budowanej obwodnicy Warszawy, która mogłaby ograniczyć ilość samochodów znajdujących się w Warszawie. Zaznaczyła, że błędem PO jest to, by trasa tej obwodnicy biegła przez centrum dzielnicy.

Sławomir Potapowicz z Nowoczesnej zwrócił uwagę, że problem zanieczyszczonego powietrza nie jest problemem jedynie warszawskim, ale ogólnopolskim.

– Większość polskich miast w skali europejskiej jest traktowana jako jedne z najbardziej zanieczyszczonych – powiedział poseł. Jednocześnie zaznaczył, że cieszy się z wprowadzenia do kampanii tego wątku.

Paweł Lisiecki z komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji zwrócił uwagę na trzy główne aspekty związane ze smogiem występującym w mieście stołecznym. Z jednej strony są to przestarzałe instalacje grzewcze, a z drugiej – duży ruch w mieście.

Lisiecki zwrócił też uwagę na nierozsądną politykę planistyczną władz miasta dotyczącą zarządzania zielonymi rejonami Warszawy.

Politycy komentowali też informację, że zarząd regionu dolnośląskiego Nowoczesnej cofnął Michałowi Jarosowi rekomendacje do kandydowania w wyborach na prezydenta Wrocławia.

Region chce zawrzeć koalicję wyborczą z obecnym prezydentem miasta Rafałem Dudkiewiczem. Wspólnym kandydatem miałby być Jacek Sutryk.

– Jeżeli startujemy w wyborach samorządowych, chcemy zmaksymalizować wynik wyborczy – skomentował tę decyzję członek Nowoczesnej Sławomir Potapowicz. Dodał, że wyborcza koalicja PO i Nowoczesnej obowiązuje jedynie na poziomie sejmików.

źródło:
Zobacz więcej