RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dobre wieści dla rolników. Wydłużono termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie

O dopłaty w Polsce wnioskuje co roku ponad 1,3 mln rolników (fot. Pixabay/FelixMittermeier)

Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie, które pozwala na wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2018 r. do 15 czerwca. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel podpisał już w tej sprawie krajowe rozporządzenie.

Środki na dopłaty dla polskich rolników będą ścięte

– Polscy rolnicy otrzymają na dopłaty bezpośrednie w ramach nowego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27 ok. 1 proc. mniej...

zobacz więcej

Szef resortu rolnictwa poinformował, że termin został wydłużony o miesiąc na wniosek Polski i innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Dodał, że podpisał w tej sprawie krajowe rozporządzenie i we wtorek zostanie opublikowane.

W tym roku wnioski o dopłaty bezpośrednie można składać tylko przez internet, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Do tej pory złożyło je ponad milion rolników.

Minister Jurgiel ocenił, że to dobry wynik. Podziękował też rolnikom i całej administracji rolnej, a także podkreślił, że po zmianie sposobu składania wniosków „zdali egzamin”.

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2018 r. rozpoczął się 15 marca. Wcześniej, przez miesiąc rolnicy mogli złożyć oświadczenie zastępujące wniosek. W tym dokumencie deklarowali, że w ich gospodarstwach nie zaszły żadne zmiany w stosunku do stanu zadeklarowanego we wniosku z poprzedniego roku. Do dziś wnioski i oświadczenia złożyło ponad 1,1 mln rolników.

Pieniądze będą wypłacane od grudnia. O dopłaty w Polsce wnioskuje co roku ponad 1,3 mln rolników.

źródło:
Zobacz więcej