Niemcy utrudniają ekshumację polskich ofiar obozów koncentracyjnych

Wiceprezes IPN wskazuje na brak symetrii w relacjach polsko-niemieckich (fot. Alexander Vorontsov/Keystone/Hulton Archive/Getty Images)

„Od roku IPN nie może uzyskać zgody na prace na cmentarzu w Fürstenbergu, gdzie pochowane są polskie więźniarki pomordowane w Ravensbrück. Tymczasem Niemcy prowadzą rocznie dziesiątki prac ekshumacyjnych na terenie Polski” – czytamy w poniedziałkowym „Naszym Dzienniku”.

Polacy składają hołd rtm. Pileckiemu. W całym kraju odbędą się marsze

Witold Pilecki, August Emil Fieldorf, Mieczysław Dziemieszkiewicz, Marian Bernaciak – to tylko nieliczni z grona bohaterów zamordowanych przez...

zobacz więcej

„Myślę, że w najbliższym czasie powinien nastąpić przełom w tych naszych staraniach, innej sytuacji nie mogę sobie wyobrazić” – mówi „Naszemu Dziennikowi” prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, który kieruje pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

„To znaczy, że strona niemiecka wyda zgodę na przeprowadzenie badań na terenie cmentarza w Fürstenbergu, czyli tam, gdzie grzebano w pewnej kwaterze na cmentarzu lokalnym prochy Polek i innych więźniarek, które zamordowano na terenie obozu Ravensbrück” – doprecyzował Szwagrzyk.

Dziennik podał, że kiedy Instytut otrzyma zgodę, niezwłocznie przystąpi do działania. „W tej chwili jesteśmy jeszcze na etapie działań organizacyjnych, przygotowawczych” – zaznacza Szwagrzyk.

Wiceprezes IPN wskazuje na brak symetrii w relacjach polsko-niemieckich, ponieważ dotychczas IPN nie prowadził tego typu działań na terenie Niemiec. „Będą to pierwsze prace, dotychczas takie działania nie były prowadzone na terenie Niemiec” – podkreśla.

Jak podaje „Nasz Dziennik”, strona niemiecka co roku prowadzi kilkadziesiąt prac ekshumacyjnych na terenie Polski. „Istotnie, każdego roku Fundacja Pamięć, działająca na rzecz rządu niemieckiego, prowadzi ogromne ilości takich działań” – wskazuje wiceprezes IPN. „Mówimy o tysiącach szczątków żołnierzy niemieckich, których na terenie Polski w różnych miejscach się ekshumuje i przenosi na cmentarze wojenne” – dodał.

źródło:

Zobacz więcej