RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Reprezentantka Izraela wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji

Izrael będzie gospodarzem kolejnej edycji konkursu (fot.  EPA/MIGUEL A. LOPES)
Izrael będzie gospodarzem kolejnej edycji konkursu (fot. EPA/MIGUEL A. LOPES)

Reprezentantka Izraela Netta Barzilai wygrała w sobotę 63. Konkurs Piosenki Eurowizji w Lizbonie żywiołowym tańcem i piosenką zatytułowanym „Toy” (Zabawka). nawiązującym do feministycznego ruchu „MeToo#” będącym protestem przeciwko seksualnemu wykorzystywaniu kobiet.

Eurowizja 2018. Piosenkarka z Izraela podbiła serca publiczności

Za nami pierwszy półfinał tegorocznego 63. Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie. W czwartek odbędzie się drugi półfinał, w którym wystąpi...

zobacz więcej

„Następnym razem w Jerozolimie!” – krzyknęła rozpromieniona Barzilai po ogłoszeniu werdyktu jury. „Jestem taka szczęśliwa! Dziękuję za akceptację różnic między nami. Dziękuję za uczczenie różnorodności” – dodała. Swym zwycięstwem, już czwartym dla Izraela w historii konkursów Eurowizji, Barzilai zapewniła, że Izrael będzie gospodarzem kolejnej edycji konkursu.

Izraelska artystka pokonała ostatecznie drugą w klasyfikacji reprezentantkę Cypru Eleni Foureirę, która wykonała utrzymany w stylu latynoamerykańskim utwór „Fuego”. Trzecie miejsce zajął reprezentant Austrii Cesar Sampson z piosenką „Nobody but You”. Reprezentantki Izraela i Cypru już od pewnego czasu były zdecydowanymi faworytkami konkursu.

W konkursie, który tym razem odbywał się w stolicy Portugalii - Lizbonie i był oglądany przez ok. 200 mln ludzi na całym świecie, startowali reprezentanci 42 krajów, w tym Polski.

Portugalia uzyskała prawo organizacji konkursu ponieważ jej reprezentant Salvador Sobrai zwyciężył w poprzedniej edycji konkursu pełną zadumy i melancholii balladą „Amar pelos Dois”.

Sobrai w ub. tygodniu skrytykował zwycięski utwór „Toy” określając go jako „okropną muzykę”. Podkreślił, że w konkursie piosenkarskim należy kłaść nacisk na muzykę, a nie na spektakl.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej