Pomnik katyński w Jersey City zostanie przesunięty o 60 metrów

Pomnik katyński w Jersey City (fot. Shutterstock/Mariusz Lopusiewicz)

Jest porozumienie w sprawie Pomnika katyńskiego w Jersey City. Konstrukcja zostanie przesunięta o około 60 metrów, pozostanie jednak w prestiżowej lokalizacji, przy nabrzeżu rzeki Hudson. – Miejsce tuż obok, zapewni pomnikowi spokój. Nie będą się tam odbywać imprezy, które będą nadszarpywać jego godność – powiedział w rozmowie z TVP Info konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski, nawiązując do organizowanych w pobliżu festynów.

Burmistrz Jersey City: Pomnik katyński nadal będzie w prominentnym miejscu

Burmistrz Jersey City Steven Fulop napisał na Twitterze, że pomnik katyński nadal będzie eksponowany w prominentnym miejscu. – To tylko lekkie...

zobacz więcej

W ostatniej fazie negocjacje prowadzili dyrektor wykonawczy Polskiej Izby Handlowej w USA Eric Lubaczewski, konsul RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski oraz burmistrz Jersey City Steven Fulop.

Ustalono, że pomnik zostanie nieznacznie przesunięty, ale pozostanie na nabrzeżu. Tak jak i teraz, jego tłem będzie perspektywa Manhattanu. Konsul Maciej Golubiewski podkreślił, że „wszystkie strukturalne aspekty umiejscowienia pomnika katyńskiego są bardzo podobne” oraz że tę opinię podziela autor monumentu Andrzej Pityński.

Szczegóły porozumienia mają zostać przedstawione w najbliższych dniach. Burmistrz Fulop napisał na swoim koncie na Twitterze, że ugoda jest korzystna dla obu stron.

Wcześniej w piątek prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że podczas swojej najbliższej wizyty w USA zamierza ponownie złożyć kwiaty pod pomnikiem. Kancelaria Prezydenta zapewniła w oświadczeniu o wsparciu Andrzeja Dudy dla działań środowisk polonijnych i polskiej dyplomacji, zmierzających do pozytywnego rozwiązania kwestii lokalizacji pomnika. Podkreślono znaczenie dialogu w tej sprawie z władzami miasta. Para prezydencka oddała hołd bohaterom wojennym składając kwiaty przed pomnikiem w Jersey City we wrześniu 2016 roku.

Huczna zabawa pod Pomnikiem Ofiar Katynia. Nowe pomysły burmistrza Fulopa

W sobotę burmistrz Jersey City Steven Fulop potwierdził, że pomnik katyński zostanie przeniesiony. Także w sobotę urządził imprezę pod pomnikiem –...

zobacz więcej

Spór o pomnik

Spór o pomnik trwał od końca kwietnia. Burmistrz Jersey City Steven Fulop poinformował wówczas o projekcie stworzenia parku na terenie, gdzie stoi Pomnik Ofiar Katyńskich. Nie konsultował swoich planów z Polonią. Później zapowiedział przeniesienie monumentu w inne miejsce. Wywołało to protesty Polonii m.in. w stanach Nowy Jork i New Jersey, a także władz w Warszawie.

We wtorek media poinformowały, że miejscowy sąd przychylił się do jednego z wniosków złożonych przez przedstawicieli Polonii o tymczasowe zablokowanie zamiarów burmistrza Jersey City dot. przeniesienia monumentu. Ma on pozostać na swoim miejscu co najmniej do 29 maja.

Tego samego dnia Fulop zwrócił się do przedstawicieli Polonii, wyrażając gotowość do dialogu w sprawie przyszłości pomnika. Zapewnił zarazem, że niezależnie od ostatecznych rozstrzygnięć będzie on stał w miejscu publicznym, w godnej lokalizacji. W myśl piątkowego porozumienia będzie to miejsce oddalone od dotychczasowego o kilkadziesiąt metrów.

teraz odtwarzane
Konsul RP w Nowym Jorku: Miejsce tuż obok zapewni pomnikowi spokój

źródło:
Zobacz więcej