RAPORT

Pogarda

Merkel zatelefonowała do Putina. Będą bronić porozumienia atomowego z Iranem

Prezydent Władimir Putin i kanclerz Angela Merkel (fot. REUTERS/John MACDOUGALL)
Prezydent Władimir Putin i kanclerz Angela Merkel (fot. REUTERS/John MACDOUGALL)

Najnowsze

Popularne

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin w piątkowej rozmowie telefonicznej poruszyli temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, po wycofaniu się USA z porozumienia atomowego z Iranem.

NATO: Rosja wykorzystuje wojnę w Syrii, by umocnić się na Morzu Śródziemnym

Dowódca Połączonych Sił NATO Europy Południowej adm. James Foggo oświadczył w poniedziałek, że Rosja wykorzystuje militarną działalność w Syrii, by...

zobacz więcej

Szefowa niemieckiego rządu i rosyjski przywódca zadeklarowali, że ich kraje będą dążyły do utrzymania umowy z Teheranem przy udziale pozostałych sygnatariuszy. Wyrazili też zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami na Bliskim Wschodzie i zgodzili się, że kluczowe jest unikanie dalszej eskalacji – przekazał rzecznik rządu w Berlinie Steffen Seibert.

Przywódcy dwóch krajów rozmawiali też o kryzysie na Ukrainie. Jak poinformował Kreml w wydanym komunikacie, Merkel i Putin zgodzili się na zintensyfikowanie działań w ramach czwórki normandzkiej (Niemcy, Francja, Ukraina i Rosja). Omówiono też kwestię misji ONZ, która miałaby ochraniać obserwatorów OBWE – dodano.

Poruszono też temat Syrii oraz przygotowań do zaplanowanej na 18 maja roboczej wizyty Angeli Merkel w Soczi.

Zdaniem Kremla rozmowa odbyła się z inicjatywy strony niemieckiej. W komunikacie rzecznika rządu w Berlinie nie odniesiono się do tej kwestii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej