RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Podróżujemy częściej i dalej. Dobre wyniki branży turystycznej

Polacy coraz częściej wyjeżdżają na zagraniczne wakacje (fot. Shutterstock/NadyaEugene)
Polacy coraz częściej wyjeżdżają na zagraniczne wakacje (fot. Shutterstock/NadyaEugene)

Najnowsze

Popularne

Jako miejsce zagranicznych wakacji Polacy najchętniej wybierają Grecję, jednak coraz popularniejsza jest Turcja. Wzrasta też zainteresowanie wyjazdami do Egiptu i Tunezji, po chwilowym spadku spowodowanym napiętą sytuacją polityczną w tych krajach.

Koniec z nękaniem turystów. Będą wysokie kary dla handlarzy

Nawet 10 tys. funtów egipskich (około 570 dolarów) grzywny będą musieli zapłacić handlarze za zbyt nachalne zachowanie wobec turystów. Władze...

zobacz więcej

Zapowiada się kolejny rekordowy rok branży turystycznej w Polsce. – Jak wynika z danych Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, Polacy częściej korzystają z usług biur podróży i wyjeżdżają na wakacje za granicę. Wzrost w tym sektorze jest widoczny już od kilku lat, już teraz można już powiedzieć, że rok 2018 będzie wyjątkowo dobry – mówi Ewa Kubaczyk, rzecznik prasowy Polskiej Izby Turystyki.

Wyjaśnia, że w tym roku wielu turystów zdecydowało się na wybór oferty "first minute", czyli zarezerwowało wyjazd z dużym wyprzedzeniem. Dane z systemów rezerwacyjnych pokazują również, że w przypadku sezonu letniego zainteresowanie ofertami biur podróży wśród Polaków wzrosło o około 60 proc. Zdaniem Ewy Kubaczyk te dane pokazują, że dane dotyczące sprzedaży na koniec 2018 roku mogą być rekordowo wysokie.

W czołówce nadal jest Grecja, którą w ubiegłym roku wybrało 30 proc. turystów wyjeżdżających na wakacje z biurem podróży. W tym roku jednak Polacy na spędzenie urlopu coraz częściej wybierają Turcję. Zdaniem Ewy Kubaczyk za tym kierunkiem mogą przemawiać wysokiej jakości hotele oraz dobra i zróżnicowana oferta turystyczna.

Polacy chętnie spędzają też wakacje w Hiszpanii, Bułgarii oraz w Chorwacji. Ponadto po chwilowym spadku, spowodowanym napiętą sytuacją polityczną w tych krajach,  ponownie wzrasta zainteresowanie wyjazdami do Egiptu i Tunezji.

Polska turystycznym rajem? W ubiegłym roku padł rekord

W 2016 r. padł rekord liczby turystów zagranicznych odwiedzających Polskę. To nie jedyne dane wskazujące na rosnące znaczenie tego sektora dla...

zobacz więcej

Dane Polskiego Związku Organizatorów Turystyki potwierdza Jowita Siduruk z jednego z warszawskich biur podróży. Jak mówi, Polacy przy wyborze oferty najczęściej kierują się standardem hotelu, stosunkiem ceny do jakości świadczonych usług oraz atrakcjami w pobliżu miejsca zakwaterowania. Aktualnie 4-osobowa rodzina na tygodniowy wyjazd do Turcji i Tunezji musi przeznaczyć od 8 do 10 tys. zł. Tygodniowy rodzinny wyjazd do Grecji lub Hiszpanii kosztuje już od 12 tys. złotych wzwyż.

Jak wynika z danych Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, w 2017 roku na zagraniczne wakacje z biurem podróży wyjechało około 2,5 miliona Polaków. W porównaniu z rokiem 2016 stanowi to wzrost o około 25 proc., a najnowsze dane pokazują, że rok 2018 w branży turystycznej może być jeszcze lepszy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej