RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Afera marszałkowa: Były oficer WSI nie stawił się w więzieniu. Szuka go policja

Aleksander L. (P) na sali rozpraw (fot. arch. PAP/Marcin Obara)

Aleksander L., były pułkownik Wojskowych Służb Informacyjnych, nie stawił się do odbycia kary w więzieniu. W związku z tym w środę wystawiono nakaz jego doprowadzenia. Dwa tygodnie wcześniej obrona L. wnioskowała o wstrzymanie wykonania kary, lecz sąd się do tego wniosku nie przychylił.

„Afera marszałkowa”: Aleksander Lichocki z WSI chce uniknąć kary

Sąd Rejonowy Warszawa–Wola rozpatrzy w czwartek wniosek o wstrzymanie wykonania kary dla Aleksandra Lichockiego, który był skazany w tzw. „aferze...

zobacz więcej

Oficer WSI został skazany w tzw. aferze marszałkowej, której nazwa pochodzi od pełniącego wówczas urząd marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego. Aleksander L. oferował sprzedaż aneksu do raportu z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych.

Prowadzący sprawę sędzia Stanisław Zdun w uzasadnieniu wyroku przyznał, że „sprawa pozostawała w szczególnym zainteresowaniu marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, Pawła Grasia i ówczesnego szefa ABW Krzysztofa Bondaryka”.16 grudnia 2015 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli skazał L. na karę 4 lat pozbawienia wolności i 54,5 tys. zł grzywny. Do dziś nie odbył on jednak kary.

Prawomocny wyrok w jego sprawie zapadł 1 września 2016 roku, lecz później obrona byłego oficera wywiadu podjęła wiele prób anulowania kary bądź niedopuszczenia do jej odbycia przez skazanego.

Adwokat pułkownika dwa tygodnie później złożył w tej sprawie wniosek o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, który został rozpoznany na początku 2017 roku oraz częściowo uwzględniony.

5 września 2017 sprawą kasacji wyroku zajmował się Sąd Najwyższy. Zdecydował, by oddalić kasację obrony, uznając ją za bezzasadną. Następnie kolejno 8 stycznia 2018 r. oraz 26 kwietnia 2018 r. nie uwzględniono wniosków obrony o wstrzymanie wobec skazanego wykonywania kary.

źródło:
Zobacz więcej