RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Lek na osteoporozę może wyleczyć łysienie

Zaskakujące odkrycie naukowców z Manchesteru (fot. Shutterstock/Pavel Gulea)

Naukowcy z Manchesteru dokonali zaskakującego odkrycia; składniki leku pierwotnie przeznaczonego do leczenia osteoporozy mogą być skuteczne w leczeniu łysienia. To wiadomość, która może ucieszyć wiele osób cierpiących z powodu wypadania włosów.

Polscy naukowcy wynaleźli sztuczną ślinę

Sztuczną ślinę, która ma pomagać pacjentom używającym np. protez czy mającym kłopoty z wydzielaniem naturalnej śliny, opatentowali naukowcy z...

zobacz więcej

Naukowcy odkryli w warunkach laboratoryjnych, że lek stosowany w chorobie metabolicznej kości miał wyjątkowy wpływ na mieszki włosowe, stymulując je do wzrostu.

Kierownik projektu, dr Nathan Hawkshaw z Uniwersytetu w Manchesterze, powiedział w rozmowie z BBC, że to odkrycie może „naprawdę wiele zmienić dla ludzi cierpiących na wypadanie włosów”.

Naukowiec zaznaczył jednak, że konieczne są dalsze badania kliniczne, aby sprawdzić, czy leczenie jest skuteczne u ludzi i dla nich bezpieczne.

Wypadanie włosów jest codziennym zjawiskiem i zazwyczaj nie ma się czym martwić, jednak w niektórych przypadkach przyczyną może być poważniejsza choroba. Warto zgłosić się do lekarza, jeżeli utrata włosów jest znaczna i następuje w krótkim czasie, a także, kiedy odczuwamy swędzenie i pieczenie skalpu.

źródło:
Zobacz więcej