Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Chłopiec w warszawskim oknie życia. „Bardzo żałuję, że muszę podjąć taką decyzję”

Przy dziecku siostry znalazły karteczkę z informacją, że chłopiec ma na imię Kubuś, urodził się 5 maja, jest zdrowy i ma wszystkie szczepienia (fot. arch. PAP/Paweł Supernak)

We wtorek w warszawskim oknie życia przy ul. Hożej znaleziono dziecko. Chłopczyk miał przy sobie kartkę z informacją, że ma na imię Kubuś – poinformowała s. Barbara ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które opiekują się oknem życia.

Noworodek w oknie życia. Jeszcze miał pępowinę

Noworodek znaleziony w sosnowieckim oknie życia. „Dziennik Zachodni” informuje, że to pierwsze dziecko, jakie znalazło ochronę od czasu powstania...

zobacz więcej

Dziecko zostało znalezione około godz. 13. – Byłyśmy zdziwione, że w ciągu dnia, bo zwykle dzieci pozostawiane są wieczorem albo w nocy – wyjaśniła s. Barbara.

Przy dziecku siostry znalazły karteczkę z informacją, że chłopiec ma na imię Kubuś, urodził się 5 maja, jest zdrowy i ma wszystkie szczepienia. – Matka napisała, że bardzo żałuje, że musi podjąć taką decyzję, ale nie ma innego wyjścia – podkreśliła s. Barbara.

Poinformowała, że zgodnie z procedurami zakonnice zawiadomiły policję i pogotowie, po czym dziecko zostało przetransportowane do szpitala przy ul. Madalińskiego, gdzie zostanie gruntownie przebadane. S. Barbara poinformowała, że to 16 dziecko znalezione w tym oknie życia.

Maleńka dziewczynka w legnickim oknie życia. Dostała na imię Ewa

Legnickie okno życia kolejny - trzeci już raz - spełniło swoją funkcję. W sobotę późnym popołudniem zostawiono w nim dziewczynkę. Noworodek jest...

zobacz więcej

– W chwili, kiedy matka zostawia dziecko w oknie życia, zrzeka się wszelkich praw rodzicielskich i nie jest ścigana przez prawo. W tej chwili trwa śledztwo, czy matka nie została przez kogoś zmuszona do tego, by zostawić dziecko. Jednak w tym wypadku - w związku z tym, że zostawiła list - wszystko wskazuje na to, że była to jej decyzja – oceniła s. Barbara.

Podkreśliła, że najprawdopodobniej dziecko trafi do adopcji już po 4-5 tygodniach od pozostawienia go w oknie życia. Do tego czasu będzie przebywało w ośrodku preadopcyjnym.

Okno życia to specjalnie dostosowane miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Okno życia przy klasztorze Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi znajduje się przy ul. Hożej 53. Siostry pełnią nieustanny dyżur w tym miejscu. Poświęcił je 6 grudnia 2008 roku abp Kazimierz Nycz, było to wówczas drugie w kraju takie miejsce.

Pierwsze okno życia w Polsce zostało otwarte w Krakowie przez Caritas archidiecezji krakowskiej w marcu 2006 roku. Znajduje się w działającym od 1978 r. domu samotnej matki.

źródło:

Zobacz więcej