RAPORT

Pogarda

Świrski rezygnuje z Kusznierewicza, ale „projekt żeglarski PFN będzie kontynuowany”

Prezes Maciej Świrski zapewnił, że projekt żeglarski PFN będzie kontynuowany (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka/fb/@polska100.org)
Prezes Maciej Świrski zapewnił, że projekt żeglarski PFN będzie kontynuowany (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka/fb/@polska100.org)

Najnowsze

Popularne

Decyzja Polskiej Fundacji Narodowej o niekontynuowaniu współpracy z Fundacją Navigare Mateusza Kusznierewicza była podyktowana utratą zaufania. PFN zarzuca fundacji „wydatki budzące szereg wątpliwości”, a prezes PFN, Maciej Świrski, w trakcie briefingu prasowego dodał, iż „Fundacja Navigare nie zapłaciła części wynagrodzeń załogi”.

Koniec współpracy Polskiej Fundacji Narodowej z Kusznierewiczem

Polska Fundacja Narodowa kończy współpracę przy projekcie Polska 100 z Fundacją Navigare i Mateuszem Kusznierewiczem. W komunikacie wskazano, że to...

zobacz więcej

Z udostępnionego mediom oświadczenia dowiedzieć się można również, iż podmiot reprezentowany przez Kusznierewicza nie opłacił części wynagrodzeń załogi i kosztów podwykonawców pracujących przy przygotowaniu jachtu do rejsu.

Fundacja Navigare zamiast tego miała zapłacić faktury, które wystawiło „przedsiębiorstwo prezesa Zarządu Navigare Piotra Obidzińskiego oraz przedsiębiorstwo powiązane z Mateuszem Kusznierewiczem”.

– Jesteśmy zawiedzeni, bo wydawało nam się, że pozycja pana Mateusza Kusznierewicza jako mistrza olimpijskiego, który miał być liderem tego projektu, gwarantuje postępowanie z pewnymi, minimalnymi standardami – zaznaczył Maciej Świrski.

Polska Fundacja Narodowa miała wystąpić o zwrot tych środków, lecz zarówno Obidziński, jak i Kusznierewicz „nie dokonali zwrotu puli budżetu projektu kwestionowanych wynagrodzeń, o co wystąpiła PFN”.

Maciej Świrski zapewnił, że projekt żeglarski PFN będzie kontynuowany. – Projekt ten nie polega na tym, że płynie łódź dookoła świata i wszyscy się dobrze bawią, ale na tym, że polska łódź pierwszy raz w historii bierze udział w największych regatach na świecie – oznajmił.

  Świrski podkreślił, że wszelkie płatności należne fundacji Kusznierewicza były regulowane zgodnie z harmonogramem i umową miedzy fundacjami. Dokumentacja rozliczeń dotyczących wydatków Fundacji Navigare miała być prowadzona w sposób chaotyczny.

– To nie jest dokumentacja, która kwalifikuje się do rozliczenia w sensie formalnym – zaznaczył Świrski. Dodał, że budżet akcji może jeszcze ulec zmianie w związku z zaistniałą sytuacją.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej