Żmija ukąsiła nastolatka. Wezwano śmigłowiec LPR

Żmija zygzakowata to gatunek objęty ochroną (fot. Wiki/Thomas Brown)

14-latek został ugryziony przez żmiję zygzakowatą we wsi Turzańsk w gminie Komańcza (woj. podkarpackie). Doszło do tego nieopodal domu chłopca. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który zabrał nastolatka do szpitala.

Wybierasz się na górski szlak? GOPR ostrzega: uważaj na żmije

Wraz ze słoneczną pogodą górskie szlaki zapełniają się turystami udającymi się na piesze wycieczki. Jednocześnie coraz wyższe temperatury powodują...

zobacz więcej

Ratownik został na linie opuszczony pod dom, by udzielić pomocy chłopcu; liczył się czas – relacjonują rzeszowskie „Nowiny”.

– Po ukąszeniu żmii istnieje ryzyko zagrożenia życia. W takim przypadku większość osób jest narażona na wstrząs anafilaktyczny. Liczy się więc jak najszybszy czas dotarcia z pomocą, podania leku, transportu do szpitala. W innym przypadku mogłoby się skończyć tragicznie – tłumaczy Krzysztof Szczurek, naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

Żmije zygzakowate można spotkać w wielu miejscach na południu Polski, m.in. w Bieszczadach. Lubią przebywać w miejscach nasłonecznionych i wygrzewać się na kamieniach.

– Bieszczady to ich naturalne środowisko. Dlatego idąc w góry, do lasu, trzeba pamiętać o odpowiednim, wysokim, zabezpieczonym obuwiu, które ochroni nas, jeśli np. nadepniemy niechcący na żmiję i zwierzę, broniąc się, zaatakuje. Wędrując w sandałach czy klapkach, jesteśmy łatwym celem – przestrzega Szczurek.

Żmija zygzakowata jest objęta ochroną. Nie wolno jej zabijać. Najlepiej nie dotykać, nie szturchać kijem, zostawić w spokoju, obejść, dać jej szansę uciec.

źródło:
Zobacz więcej