RAPORT

Pogarda

NATO: Rosja wykorzystuje wojnę w Syrii, by umocnić się na Morzu Śródziemnym

Niszczyciel rakietowy rosyjskiej marynarki Smetlivy w cieśninie Bosfor, w drodze do Morza Śródziemnego (fot. REUTERS/Kemal Aslan)
Niszczyciel rakietowy rosyjskiej marynarki Smetlivy w cieśninie Bosfor, w drodze do Morza Śródziemnego (fot. REUTERS/Kemal Aslan)

Najnowsze

Popularne

Dowódca Połączonych Sił NATO Europy Południowej adm. James Foggo oświadczył w poniedziałek, że Rosja wykorzystuje militarną działalność w Syrii, by wzmocnić swą obecność we wschodniej części Morza Śródziemnego, co sprawia, ze rejon ten jest „bardzo zatłoczony”.

Rosja: atak na Syrię „nie zostanie pozostawiony bez konsekwencji”

Rosyjski MSZ potępia amerykańsko-brytyjsko-francuski atak z powietrza na cele w Syrii. „Syryjska stolica została zaatakowana właśnie w chwili, gdy...

zobacz więcej

Amerykański admirał powiedział agencji Associated Press, że prezydent Rosji Władimir Putin wykorzystał zdesperowanie prezydenta Syrii Baszara el-Asada, by rozszerzyć rosyjski potencjał militarny poza granice Syrii.

Wspominając o pewnych „niebezpiecznych lub nieprofesjonalnych” zdarzeniach w Syrii z udziałem rosyjskich samolotów, admirał Foggo oświadczył w poniedziałek, że wschodnia część Morza Śródziemnego zaczęła być „zatłoczona” rosyjskimi okrętami, lecz – jak dodał – „to sytuacja, z którą musimy sobie poradzić jako profesjonalne marynarki”.

Agencja AP pisze, że Waszyngton i Moskwa utrzymują, iż tzw. gorąca linia, ustanowiona w roku 2015 w celu uniknięcia incydentów między siłami zbrojnymi obu stron, działa dobrze, lecz że niedawne ataki USA, Wielkiej Brytanii i Francji na syryjskie obiekty chemiczne wzmogły napięcie.

Chodzi o przeprowadzoną 14 kwietnia przez połączone siły amerykańskie, brytyjskie i francuskie serię ataków w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej przez reżim Baszara el-Asada 7 kwietnia w mieście Duma na wschód od Damaszku; zginęło wówczas ponad 60 osób. AP przypomina, że Rosja ustanowiła swą bazę morską w śródziemnomorskim porcie syryjskim Tartus jeszcze za rządów ojca obecnego prezydenta Syrii, prezydenta Hafeza el-Asada.

Admirał Foggo zaznaczył, że ostatnio Rosjanie „sprowadzili do tej bazy dużo samolotów i dużo okrętów”. Główna siedziba Połączonych Sił NATO Europy Południowej (ang. Allied Forces South Europe - AFSOUTH) znajduje się w Neapolu we Włoszech.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej