RAPORT

Pogarda

Koniec współpracy Polskiej Fundacji Narodowej z Kusznierewiczem

Mateusz Kusznierewicz podczas konferencji prasowej inaugurującej projekt Polska 100 (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)
Mateusz Kusznierewicz podczas konferencji prasowej inaugurującej projekt Polska 100 (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Polska Fundacja Narodowa kończy współpracę przy projekcie Polska 100 z Fundacją Navigare i Mateuszem Kusznierewiczem. W komunikacie wskazano, że to efekt utraty zaufania do żeglarza i jego fundacji, która złożyła wniosek o upadłość. Fundacja Kusznierewicza twierdzi, że to PFN nie wywiązał się na czas ze zobowiązania zakupu jachtu. Trzyletni rejs dookoła świata na kupionym właśnie jachcie SFS II miał w sumie kosztować ok. 20 mln zł.

Kusznierewicz o poparciu dla PO: dawne czasy, to był błąd

– Dawne czasy. I powiem szczerze, to był chyba wyjątek w jakiejś mojej karierze sportowej – powiedział Mateusz Kusznierewicz, kapitan rejsu...

zobacz więcej

Jak informowała „GW”, Fundacja złotego medalisty olimpijskiego nie otrzymała kolejnej transzy finansowania projektu Polska 100. Zgodnie z umową podpisaną z PFN miała dostawać przez trzy lata po 3 mln zł i z tego finansować załogę, rejs dookoła świata i start w prestiżowych regatach.

„Polska Fundacja Narodowa kończy współpracę przy projekcie Polska 100 z Fundacją Navigare i Mateuszem Kusznierewiczem. To skutek utraty zaufania PFN zarówno do Pana Kusznierewicza jak i do związanej z nim fundacji" – podkreśla PFN.

7 maja PFN otrzymała pismo od Navigare, w którym wskazano, że następnego dnia zostanie złożony wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości. Wcześniej, wskazuje PFN, fundacja Kusznierewicza miała nie wywiązywać się z dotychczasowych ustaleń i deklaracji.

Nie dostają wynagrodzeń

„9 kwietnia trafiło do nas pismo o postępowaniu komorniczym prowadzonym wobec Mateusza Kusznierewicza. Pod koniec kwietnia dotarły do nas także informacje z których wynika, że przynajmniej część załogi jachtu nie otrzymuje zwrotu kosztów ani wynagrodzeń oraz że Navigare nie uregulowała wszystkich faktur za rebranding i osprzęt jachtu” – podano.

„Jednocześnie z otrzymanych dokumentów wiemy, że do przedsiębiorstw Prezesa Zarządu Navigare Piotra Obidzińskiego oraz powiązanych z Mateuszem Kusznierewiczem, opłacone zostały faktury w wysokości ponad 185 tysięcy złotych w tym »z tytułu projektu na wodzie« - co trudno jest obecnie zrozumieć skoro projekt jest w fazie przygotowawczej” – oświadcza Fundacja.

Polska100 – 40 tys. mil morskich, 100 portów i Mateusz Kusznierewicz za sterem

Polska100 to program wizerunkowy, który odwołuje się do dobrych stron naszej ojczyzny przez jej związki z morzem, z żeglarstwem, z dokonaniami...

zobacz więcej

Jak wyjaśniono, taka sytuacja spowodowała po stronie PFN utratę zaufania do Navigare. „Polska Fundacja Narodowa musi przywiązać szczególną wagę do wydatkowania środków przekazywanych beneficjentom projektów. Dotychczasowa umowa z Navigare wygasła 30.04.2018 r. i mając na względzie niewywiązywanie się przez Navigare z ustaleń - zdecydowaliśmy się na kontynuowanie projektu bez udziału Fundacji Navigare oraz bez Mateusza Kusznierewicza” – zaznaczono w komunikacie.

Własna wersja

Navigare przedstawia inną wersją. „Umowa między PFN a Fundacją Navigare wygasła 30 kwietnia z mocy prawa, ponieważ PFN nie wywiązała się z zobowiązania zakupu jachtu w tym terminie. Warunkiem realizacji projektu Polska100 był zakup przez Polską Fundację Narodową jachtu i warunku tego PFN nie spełniła. Fundacja Navigare niezależnie od doniesień medialnych przez ostatnie tygodnie wzywała bezskutecznie PFN do wykonania umowy” – napisała w oświadczeniu.

Fundacja Kusznierewicza wskazuje, że to na zlecenie PFN, blisko 20-osobowa załoga zatrudniona przez Navigare rozpoczęła wcześniej proces przygotowań jachtu do rejsu oraz rebrandingu. „Wszystkie prace były prowadzone na zlecenie PFN, pod nadzorem PFN a kontrolę i akceptację nad wydatkami sprawował przedstawiciel PFN” – napisano w oświadczeniu. „Do tej pory PFN nie pokryła wydatków Fundacji Navigare poniesionych na remont jachtu, czym doprowadziła Fundację Navigare, instytucję działającą od blisko dekady, do upadku. Załoga oraz firmy zaangażowane do projektu, w Polsce i za granicą, czekają wciąż na zaległe wynagrodzenia” – dodano.

Pod koniec marca Polska Fundacja Narodowa, która jest partnerem strategicznym projektu żeglarskiego „Polska100”, poinformowała na swojej stronie internetowej, że w czerwcu oceaniczny jacht regatowy dowodzony przez Kusznierewicza wyruszy w rejs dookoła świata. Według PFN, w ciągu dwóch lat załoga miała odwiedzić 100 portów na pięciu kontynentach, pokonując ponad 40 tys. mil morskich.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej