RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Służba więzienna: Gawłowski nie narzekał i nie skarżył się na warunki w areszcie

Areszt Śledczy w Szczecinie, Stanisław Gawłowski (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki/tt/@PolandDaily)

– Poseł Stanisław Gawłowski ma w areszcie odpowiednie warunki. W żadnej z rozmów z naszymi funkcjonariuszami nie składał skarg – tak ppłk Elżbieta Krakowska, rzeczniczka służby więziennej, odpowiedziała na zarzuty mec. Romana Giertycha, że jego klient – poseł Stanisław Gawłowski – ma w „areszcie bardzo trudne warunki” i jest odizolowany od innych współosadzonych.

Stanisław Gawłowski zostaje w areszcie. Tak zdecydował sąd

Szczeciński Sąd Okręgowy podtrzymał decyzję o tymczasowym aresztowaniu Stanisława Gawłowskiego. 13 kwietnia poseł Platformy Obywatelskiej został...

zobacz więcej

– Poseł Gawłowski ma bardzo trudne warunki, jak to w czasie tymczasowego aresztowania. Jest izolowany, praktycznie od wszystkich współosadzonych – alarmował mec. Roman Giertych, obrońca prominetnego polityka PO.

Adwokat dodał, że widział się z posłem przed tygodniem, a ten miał się „trzymać dobrze” mimo rzekomo złych warunków w areszcie.

Żadnych skarg

W rozmowie z portalem tvp.info ppłk Elżbieta Krakowska stwierdziła, że jest zaskoczona słowami Giertycha. Przekonuje, że zarzuty pod adresem służby więziennej są nie na miejscu.

– Pan Gawłowski ma w areszcie zapewnione odpowiednie warunki. Ma takie same prawa i obowiązki jak inne osoby tymczasowe aresztowane. Mogę zapewnić, że nie jest w całkowitej izolacji – powiedziała tvp.info ppłk Elżbieta Krakowska, rzeczniczka Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Ppłk Krakowska stwierdziła, że w czasie pobytu za kratami poseł kilkakrotnie rozmawiał z funkcjonariuszami służby więziennej i ani razu nie „zgłaszał żadnych skarg czy zażaleń” na swoje warunki. Ponoć miał mówić, że jest zadowolony z warunków odsiadki.

Z ustaleń portalu tvp.info wynika, że Gawłowski przebywa w dwuosobowej celi. Służba Więzienna nie chciała ujawnić, kim jest towarzysz jego niedoli. Zapewniono nas jednak, że nie jest to osoba podejrzana o najcięższe zbrodnie.

– W przypadku osób publicznych staramy się uchronić je przed kontaktami z groźnymi przestępcami – powiedział jeden z oficerów SW.

TYLKO U NAS „Kumulacja niezależnych od siebie dowodów”. Sąd o utrzymaniu aresztu dla Gawłowskiego

Nowe wątki śledztwa w sprawie Stanisława Gawłowskiego, zeznania świadków potwierdzających pomówienia części podejrzanych obciążających sekretarza...

zobacz więcej

Bez wątpliwości

Stanisław Gawłowski, poseł PO i Sekretarz Generalny tej partii został zatrzymany 13 kwietnia przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wkrótce Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił mu pięć zarzutów, w tym trzy o charakterze korupcyjnym. Chodzi o okres, gdy Gawłowski pełnił funkcję wiceministra środowiska w rządzie PO-PSL. Miał wówczas przyjąć, jako łapówkę, co najmniej 175 tys. zł w gotówce, a także dwa zegarki o wartości prawie 25 tys. zł. Zarzuty dotyczą też podżegania do wręczenia korzyści majątkowej w wysokości, co najmniej 200 tys. zł, ujawnienia informacji niejawnej oraz plagiatu pracy doktorskiej.

15 kwietnia Sąd Rejonowy Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie zdecydował o zastosowaniu wobec Gawłowskiego trzymiesięcznego aresztu tymczasowego. Nie uwzględnił jednocześnie zażalenia polityka Platformy na jego zatrzymanie, uznając areszt za zasadny, legalny i prawidłowy.

Parlamentarzysta zaprzeczył wszelkim zarzutom. Przekonuje, że jest niewinny i padł ofiarą pomówień. Zgodził się na podawanie imienia i nazwiska.

źródło:
Zobacz więcej